UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутати вирішили потурбуватися про здоров'я українців шляхом підвищенням цін на солодку газовану воду

На час дії воєного стану депутати згодні пом'якшити турботу шляхом запровадження пільгової ставки акцизного податку.

У Верховній Раді зареєстровано проєкт, який передбачає запровадження в Україні нового акцизу - на солодку воду. Законопроєкт №9032 наразі передано на розгляд народних депутатів.

Автори проєкту пропонують внести до списку підакцизних товарів мінеральні та газовані води, до яких додано цукор чи підсолоджувачі. Розмір податку, а отже, і рівень подорожчання напою, залежатиме від його солодкості.

Ініціатива пояснюється турботою про здоров'я українців.

"Законопроєкт покликаний сприяти захисту здоров’я людей шляхом запровадження додаткових податкових механізмів, спрямованих на зменшення споживання населенням цукру та підсолоджувальних речовин", - йдеться у пояснювальній записці до проєкту.

Зазначається, що, згідно з даними Світового банку, більше 50 податків на підсолоджені напої діють у понад 40 країнах. Це, на їхню думку, є достатньою аргументацією для того, щоб перенести цей досвід в Україну.

"Згідно із дослідженнями ВООЗ оподаткування підсолоджених цукром напоїв має величезний потенціал в Україні, особливо завдяки його здатності збільшувати податкові надходження, одночасно збільшуючи ціни та зменшуючи споживання підсолоджених цукром напоїв", - йдеться в пояснювальній записці.

За кожні 25 г цукру чи іншого підсолоджувача на літр напою автори законопроєкту пропонують платити по 10 грн акцизу.

На час дії воєнного стану, але не довше, ніж до кінця 2023 року, автори законопроєкту згодні запровадити пільгову ставку 5 грн за 25 г/л.

Загалом, якщо ця законодавча ініціатива буде підтримана, літр солодкої води в Україні здорожчає на 40 гривень.

Слід згадати, що запровадження акцизів на різні напої є давньою "розвагою" депутатів.  Наприклад, підвищення акцизів на слабоалкогольні напої пояснювали турботою про здоров'я дітей.

Під законотворчість потрапляли і просто  алкогольні напої. Причому, з метою підвищення акцизів до алкогольних напоїв свого часу віднесли й пиво.

Хоча, експерти завжди застерігали, що необгрунтовані стрибки ставок податку на споживача загрожують кризою на відповідному ринку. Читайте про це в матеріалі Сергія Следзя - "Акциз на нетверезу глову".