UA / RU
Підтримати ZN.ua

Депутати хочуть дати право Держпродспоживслужбі закривати сайти інтернет-магазинів

Галузь електронної комерції як і раніше мало врегульована законодавчо – депутати.

У Верховну Раду внесли законопроект, що дозволяє Держпродспоживслужбі закривати сайти інтернет-магазинів, які порушують права споживачів. Про це повідомляє AIN.ua.

Так, депутати з фракції "Блок Петра Порошенко" внесли в парламент законопроект №6754, в якому пропонується посилити вимоги ідентифікації інтернет-торговців і надавачів послуг, а також надати право Державній службі України з питань безпеки продуктів харчування і захисту споживачів закривати сайти і штрафувати порушників провайдерів, які не виконають її вимоги.

Необхідність внесення таких змін, на думку депутатів, викликана тим, що галузь електронної комерції в Україні все ще мало врегульована законодавчо. Так, у законі "Про електронну комерцію" від 2015 року немає чітко визначених вимог до ідентифікації продавця товарів/послуг "з метою захисту прав споживачів і забезпечення можливості проведення перевірок дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства". Дієвих механізмів реагування на порушення в ньому теж не прописано, як і не врегульоване питання щодо оформлення проведення розрахункових операцій.

В результаті на багатьох сайтах відсутня інформація про продавця, а при одержанні товарів, замовлених через інтернет з готівковою оплатою, споживачам не надають розрахункові документи. І якщо з товаром потім виникають проблеми, контролюючі органи не можуть допомогти споживачеві захистити його права.

Для вирішення вищевказаних проблем депутати запропонували внести ряд змін, по-перше, у закон про захист прав споживачів:

- зобов'язати продавців надавати необхідну інформацію про себе і підвищити суму штрафу за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію або продавця;

- надати Держпродспоживслужбі повноваження видавати продавцям приписи про усунення порушень щодо інформації, що підлягає розкриттю;

- надати Держпродспоживслужбі приймати рішення про припинення доступу до сайту у випадках, якщо порушення не будуть усунені.

Також депутати пропонують внести зміни до закону "Про електронну комерцію":

- доповнити перелік ідентифікаційної інформації, яка повинна бути доведена до споживачів;

- ввести обов'язок чіткої ідентифікації кожного продавця, інформація про товари (роботи, послуги) якого розміщено на сайті;

- врегулювати механізм призупинення доступу до сайту у разі порушення вимог щодо обсягу інформації, яка повинна бути доведена до споживачів, на підставі рішення Держпродспоживслужбі, прийнятого після направлення відповідного припису продавцю (якщо воно було не виконано);

- врегулювати механізм призупинення доступу до сайту у разі порушення вимог щодо обсягу інформації на підставі рішення Держпродспоживслужбі, прийнятого без направлення припису (у разі, якщо продавця неможливо встановити);

- врегулювати питання застосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених законом для суб'єктів електронної комерції, а також питання видання покупця/споживача розрахункових документів і документів, що свідчать про угоду;

- ввести штрафи за невиконання провайдерами вимог про припинення доступу до сайту;

- запровадити норми щодо здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України "Про електронну комерцію".

На думку авторів законопроекту, ці зміни дозволять створити рівні конкурентні умови в сфері електронної комерції і виведуть інтернет-торговців з тіні.

Проте в Інтернет-асоціації України (ІнАУ) виступили з різкою критикою даного законопроекту і закликали його не погоджувати. В ІнАУ стурбовані тим, що законопроект сильно збільшує повноваження Держпродспоживслужби аж до закриття сайтів і накладання штрафів на провайдерів за невиконання цих рішень.

"Законопроект передбачає і ряд інших "новацій" в сфері електронної комерції, які навряд чи допоможуть споживачам, але точно створять нові чудові можливості для тиску чиновників на бізнес", - підкреслюють в ІнАУ.

В Асоціації вважають, що на сьогодні в Україні немає потреби посилювати вплив на взаємовідносини у сфері електронної комерції. Більш того, деякі пропозиції, за даними аналітиків ІнАУ, суперечать Конституції України.

Нагадаємо, що раніше депутати відмовилися розглядати законопроект про блокування сайтів.

Повідомлялося, що в Кіберполіції назвали блокування IP-адреси найбільш простим і надійним способом обмеження доступу до сайтів компаній, включених в санкційний список Ради національної безпеки і оборони.