UA / RU
Підтримати ZN.ua

Демчишин в Раді непереконливо доводив "вигідність" энергоконтракту з РФ

Глава Міненерго в Раді намагався, але так і не зміг переконати депутатів у вигідності энергоконтрактів з РФ. По суті, міністр однозначно не відповів на жодне поставлене питання парламентарів.

Ціна електроенергії, за якою Україна купує її у Росії, є "вигідною" і "ринковою", а сам контракт не несе ніяких ризиків українській стороні і може бути "зупинений" протягом двох днів, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин в ході години запитань до уряду у Верховній Раді в п'ятницю, 6 лютого.

Так, на питання, чи може Україна в односторонньому порядку розірвати контракт, Демчишин намагався довести, що цей договір можна припинити, як і будь-який інший комерційний договір".

У ще одній відповіді Демчишин намагався переконати, що сторони можуть просто його "зупинити", звівши закупівлі електроенергії до нуля. Чи стосується це і постачання е/е в Крим, цей момент він упустив.

При цьому в умові "бери або плати" Демчишин також "не бачить жодної проблеми", аргументуючи це тим, що сторони заздалегідь погоджують обсяги поставок.

"Графік узгоджується сторонами кожен день, тому на двоє діб вперед сторони мають право взагалі обнулити обсяг і вийти з цього договору, якщо їх не влаштовує або графік, або ціна, або інші умови", - сказав він.

Чіткої відповіді "так, Україна може розірвати контракт", від Демчишина не прозвучало.

Міністр також повідомив, що в даний час Україна, як і раніше відчуває дисбаланс в енергосистемі - близько 1 ГВт, через нестачу вугілля. Ця недостача компенсується за рахунок імпорту електроенергії з РФ. В іншому випадку, каже Демчишин, довелося б знову відключати промисловість, як це було в грудні при застосуванні віялових відключень.

Глава Міненерго також заявив, що ціна на імпортовану російську електроенергію у січні була нижчою, ніж середня ціна виробленої в Україні електроенергії. І навіть "нижче, ніж зазначено в контрактах", оскільки вона визначається "по ринку".

"З Росії постачається електроенергія "Укрінтеренерго" за ціною значно нижчою. Ціна - 2,44 зростав.рубля (1 кВт-год), Це значно нижче, ніж 80 копійок, з якої виробляють електроенергію наші ТЕС", - сказав Демчишин.

"Ціни адекватні", - резюмував глава Міненерго.

Демчишин також сказав, що він дав всі пояснення та документи комісії з розслідування обставин при укладенні энергоконтрактов з РФ.

Міністр додав, що він поставив директору "Укрінтеренерго" завдання щодо покращення договору на імпорт електроенергії з "Інтер РАО".

"Тиждень тому йому було виділено два тижні на виконання цих завдань. Якщо протягом цього періоду завдання не будуть виконані, ухвалюватимуться кадрові рішення", - сказав він.

У цілому Демчишу були задані чотири чітких питання про подробиці умов контрактів. Депутат Вікторія Войцицкая ("Самопоміч") просила міністр дати чітку однозначну відповідь "так/ні" на них. Але відповіді виявилися непереконливими.

зокрема депутат намагалася з'ясувати:
1) чи правда, що Україна не може розірвати договір з імпорту електроенергії з Росії без згоди російської сторони;
2) чи правда, що обсяги закупівлі електроенергії можуть бути змінені/зменшуватися лише при умові згоди російської сторони;
3) встановлено в контрактах вимога про постачання в Україну електроенергії з Росії тільки за умови 100% забезпечення нею Криму;
4) може російська сторона в односторонньому порядку збільшити/переглянути ціну електроенергії.

Що стосується питання про "Кримському федеральному окрузі", то Демчишин заявив, що в оригіналі договору, який він приніс у Раду, "немає жодної згадки контрагента з Федерального округу Крим". Контракт, який діяв до энергоконтрактов з РФ, Демчишин назвав дуже заплутаним.

Як повідомлялося, в кінці грудня 2014 року ВАТ "Інтер РАО" і ДПЗД "Укрінтеренерго" уклали договір на експорт електроенергії з ЄЕС Росії в об'єднану енергетичну систему (ОЕС) України. Річний контракт набрав чинності з 30 грудня 2014 року і передбачає рівномірний графік поставок об'ємом до 1,5 ГВт.

Україна у 2014 році імпортувала 178 млн кВт-год електроенергії з Росії, що в 4,6 рази більше, ніж у 2013 році, у тому числі в грудні імпорт е/е з РФ склав 93,2 млн кВт-год. В січні 2015 року імпорт електроенергії з РФ склав близько 380 млн кВт-ч.