Міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин допускає розірвання контракту, укладеного 30 грудня 2014 року між ДП "Укрінтеренерго" і російською компанією "Інтер РАО" на імпорт електроенергії в Україну з Росії.
Аргументи Демчишина
"Контракт підписувала "Укрінтеренерго". Там є певні складнощі, але..якщо нам не вигідна ціна, то ми за нею не купуємо. Україна може відмовитися", - так прокоментував міністр оприлюднену інформацію про невигідні умови, на яких Україна погодилася закуповувати електроенергію в Росії "РБК-Україна".
Зокрема, він пояснив, що поставки повинні узгоджуватися щодня і щомісяця, тому, на думку міністра, в української сторони "є можливість впливати на ситуацію".
Що стосується ціни, то він визнав, що вона визначається за "складною формулою", тому що Україна має справу з російським ринком.
Що ж стосується штрафних санкцій з боку Росії на адресу України у разі обмеження поставок останньої електроенергії в Крим, то міністр вірить, що РФ їх застосовувати не буде, тому що "графіки поставок узгоджуються".
В цілому, Демчишин підкреслив, що Україна залишає за собою право розірвати контракт при недотриманні Росією його умов.
"Якщо така ситуація буде, ми розірвемо договір", - зазначив міністр.
У той же час міністр не пояснив журналістам, чому в документі з української сторони не було заперечень підписувати документ, в якому окупований Крим значиться "Кримським федеральним органом".
Претензії Яценюка
Глава Міненерго відправив пояснювальний лист прем'єр-міністру України Арсенію Яценюку, в якому, за його словами, "все йому пояснив". Демчишин наполягає, що в контракті "нема економічно невигідних умов".
Напередодні Арсеній Яценюк запідозрив Міненерго в здачі інтересів України при підписанні контрактів з Росією і направив вимогу пояснити, як у контракті українська сторона могла погодитися на наступні пункти:
- можливість підвищення в односторонньому порядку з боку РФ вартості електроенергії, в той час як ціна на електроенергію в Крим повинна залишатися фіксованою;
- умови "Бери або плати", які кілька років вважалися кабальними в газових контрактах і були насилу скасовані за посередництва ЄС тільки восени 2014 року;
позначення АР Крим в контракті як "Кримський федеральний округ";
- штраф у розмірі 20% від погоджених або фактично поставлених обсягів електроенергії у разі обмеження поставок в Крим;
- ціна на постачання електрики в Крим, закладена в контракті на 15 % нижче, ніж нині існуюча.
У проекті "Спасательный круг" ZN.ua вже писав про те, що призначення Демчишина, який досвіду у сфері ПЕК не має, було пролобійовано президентом Порошенко. З огляду на це, рішення про підписання контракту було, швидше за все, особистим рішенням президента.