UA / RU
Підтримати ZN.ua

Деякі компанії припиняють інвестиції в Україну - президент Американської торгової палати

Інвесторів турбує непередбачуваність, яка склалася в Україні після відставки Смолія.

Після відставки глави Національного банку Якова Смолія деякі міжнародні компанії припиняють інвестиції в Україну через непередбачуваність, яка склалася в зв'язку з цією ситуацією.

Про це заявив президент Американської торговельної палати Андрій Гундер в прямому ефірі «Радіо Свобода».

"Компанії довіряли Нацбанку, тому що це була незалежна організація, яка втримала інфляцію і золотовалютні резерви. Політика Нацбанку була зрозуміла і передбачувана. Бізнес хоче мати якусь передбачуваність і без цієї передбачуваності компанії заявили публічно, що деякі з них зупиняють подальші інвестиції, поки не буде зрозуміло, які будуть наступні кроки і що можна очікувати далі", - наголосив він.

Як повідомлялося, 1 липня глава правління НБУ Яків Смолій написав заяву про відставку. Свій крок він пояснив систематичним політичним тиском, що не давало йому ефективно виконувати посадові обов'язки. Незадовго до написання заяви Смолій повідомляв про плани керувати Нацбанком до 2025 року - терміну закінчення підписаного в 2018-му семирічного контракту.

2 липня Володимир Зеленський вніс до Ради подання, і наступного день парламент 268 голосами «за» звільнив голову НБУ.

Після звільнення Смолія  НБУ тимчасово керуватиме його заступниця Катерина Рожкова. Правління НБУ підтримало голову, підтвердило факти тиску і повідомило про готовність продовжувати роботу для підтримки макроекономічної стабільності.

Серед основних претендентів на нового голову діючий голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко.

Наступного дня профільний комітет Ради підтримав відставку голови НБУ, проти голосували лише депутати від «Голосу» і «Європейської Солідарності».

В Офісі президента запевнили, що забезпечення незалежності НБУ залишається «безумовним пріоритетом» глави держави.

Посли країн «Великої сімки» прокоментували відставку голови Нацбанку через кілька годин після офіційного оголошення про рішення Смолія. Посли G7 відзначили, що незалежність Нацбанку є фундаментальним досягненням для України. Саме це сприяло економічному зростанню і врятувало збанкрутілий банківський сектор. З аналогічним заявою виступив МВФ.

Заява Якова Смолія про відставку стала наслідком тривалого тиску з боку Офісу президента. Каменем спотикання стали питання емісії та повернення грошей Ігорю Коломойському і братам Суркісам. Детальніше про обставини і прогнозовані наслідки відставки голови НБУ читайте в статті Юлії Самаєвої «Між Банковою і Нацбанком» у ZN. UA.