Грошей на виплату пенсій недостатньо. При прийнятті рішення підтримати підприємців і підвищити соціальні виплати не були враховані наслідки для Пенсійного фонду. Про це йдеться в матеріалі економістів Центру аналізу публічних фінансів і публічного управління KSE для ЕП.
Тільки через прискореної індексації пенсій і звільнення ФОПів від сплати ЄСВ надплановий дефіцит Пенсійного фонду до кінця 2021 може досягти 22,9 млрд грн.
Відзначається, що джерел фінансування надпланового дефіциту уряд і парламент не передбачили. Поки влада вирішує проблему шляхом надання фонду безвідсоткових позичок з єдиного казначейського рахунку.
Однак позика не може стати системним вирішенням проблеми, адже займати можна довго і без обмежень, пишуть економісти KSE. Єдине обмеження - наявність коштів на ЄКР. На їхню думку, швидке і прозоре вирішення проблеми - це внесення змін до закону про держбюджет-2021, щоб формально збільшити фінансування ПФ з держбюджету.
Економісти вважають, що природних факторів для зростання виплат не було (зокрема, прискорене зростання середньої зарплати, що спричинить понадпланове зростання обсягу надходжень від сплати ЄСВ).
У 2021 році середня зарплата зросте, але не тільки завдяки економічним факторам, а й через адміністративне підвищення мінімальної заробітної плати.
Повідомлялося, що витрати Пенсійного фонду з 1 березня зросли на 2,4 млрд грн в місяць через індексації пенсій, що вже призвело до більшого дефіциту фонду.
Раніше в Мінсоцполітики заявили, що рішення Кабміну звільнити фізосіб-підприємців 1 і 2 категорії від сплати Єдиного соціального внеску на час карантинних обмежень призвело до втрати 4 млрд грн доходів Пенсійного фонду.