Дефіцит платіжного балансу України у лютому порівняно з січнем 2017 року зменшився в 7,5 разів – з $ 202 млн до $ 27 млн. Дефіцит рахунку поточних операцій за той же період зріс в 2,8 рази – з $ 142 млн до $ 399 млн. Попередні дані про дефіцит оприлюднені на сайті Національного банку України.
"Зростання обсягів експорту товарів у лютому сповільнилося до 20.9% р/р (52.9% в січні), що значною мірою відображало вичерпання тимчасового ефекту низької бази порівняння січня минулого року", - йдеться в повідомленні.
У той же час, за версією НБУ, цінова кон'юнктура залишалася сприятливою для українського експорту. Так, зростання експорту продовольчих товарів сповільнилося (до 15.9% р/р з 55.3% р/р у січні) насамперед через зниження обсягів експорту зернових культур (11.7% р/р), насамперед внаслідок падіння світових цін на зернові. У той же час зросли вартісні обсяги експорту насіння олійних (в 2.2 рази) і масла (на 13.4% р/р). Високі світові ціни на сталеву продукцію і зміщення структури експорту металургійної продукції на сторону готових виробів сприяли нарощуванню обсягів експорту чорних і кольорових металів (на 30.6% р/р). Зростання світових цін на залізну руду зумовило прискорення експорту мінеральних продуктів (насамперед за рахунок руди), вартісні обсяги якого перевищували минулорічний рівень майже вдвічі. Зате обсяги експорту хімічної продукції скоротилися (на 6.9% р/р).
Нацбанк констатує, що зростання обсягів імпорту товарів сповільнилося вдвічі - до 16.7% р/р з 32.6% в січні. Зокрема, обсяги енергетичного імпорту збільшилися на 53.3% р/р. Це було обумовлено все ще високими обсягами імпорту природного газу, необхідного для проведення опалювального сезону. Іншою причиною було зростання обсягів імпорту нафтопродуктів, пов'язане з підготовкою аграріїв до посівної.
Обсяги неенергетичного імпорту зросли на 8.5% р/р (у січні - 21.1% р/р), зокрема продукції машинобудування (на 21.5% р/р), хімічної промисловості (на 7.3% р/р), чорних і кольорових металів (на 24.5% р/р). У той же час імпорт продовольчих товарів скоротився на 3.7% р/р (у січні - 14.5% р/р).
У лютому чисті надходження за фінансовим рахунком ($ 368 млн.) були забезпечені подальшим скороченням готівкової валюти поза банками та зростанням заборгованості за торговими кредитами.
Чистий приплив прямих іноземних інвестицій в лютому склав $ 45 млн. Всі вони були спрямовані в реальний сектор.
Через близьке до нуля сальдо зведеного платіжного балансу міжнародні резерви за станом на початок березня майже не змінилися і склали $ 15.5 млрд або 3,3 місяця імпорту майбутнього періоду.
Нагадаємо, що у січні 2017 року поточний рахунок платіжного балансу був майже збалансованим. Так, негативне сальдо склало $ 26 млн проти $ 315 млн у січні минулого року.
Однак, як повідомляв раніше НБУ, профіцит зведеного платіжного балансу України в січні 2016 року склав $ 120 млн, у той час як за аналогічний період 2015 року його дефіцит досягав $ 890 млн.