UA / RU
Підтримати ZN.ua

Де влада планує брати гроші на придбання газу цієї зими – план Вітренко для Зеленського

Україні загрожує "безгазова зима". 

У керівника «Нафтогазу» Юрія Вітренко є план порятунку України від газової катастрофи, що пов’язана з необхідність купувати імпортний газ на зиму. План вже нібито презентували Володимиру Зеленському. У перелік заходів включено націоналізацію облгазів та відкачуванням з «Оператора ГТС» близько 50 млрд грн. Про це пишуть «Наші гроші» з посиланням на заходи та джерело в уряді.   

Уточнюється, шо Вітренко пропонує президенту «прийняти рішення (надати доручення) про запровадження санкцій стосовно юридичних осіб, які є власниками акцій операторів газорозподільних мереж (облгазів) та пов’язані з Дмитром Фірташем, а також стосовно осіб які протиправно отримали контроль над ПАТ «Черкасигаз». «Нафтогаз» має також викупити акції інших облгазів та забезпечити зміну менеджменту у цих юрособах.

Фактично мова йде про націоналізацію всіх облгазів, які трубами доставляють паливо в квартири та всім іншим споживачам. При цьому газзбути в цій історії пропонують залишити приватними. Їм «Нафтогаз» віддаватиме паливо умовно по 7,9 грн, але вони зможуть продавати його населенню у діапазоні 8-9 грн.

Також пропонується створення так званої «балансуючої групи» у складі «Нафтогазу» та газзбутів. Йдеться про те, щоб усі грошові відносини зі споживачами лежали на приватних збутах, а вони будуть викочувати рахунки державному оператору, який і продаватиме газзбутам газ для населення дешевше 8 гривень.

Нагадаємо, що Фірташівські газзбути так і не віддали базу абонентів «Нафтогазу», як того від них вимагав ще Коболєв. Тобто держава муситиме вірити виключно на слово газзбутам, що вони наприклад у грудні продали звичайним людям 1 мільярд кубів газу по 8 гривень за кубометр, а не 800 мільйонів, а різницю 200 мільйонів кубометрів не загнали промисловості по 20 гривень за кубометр.

"Цей схематоз відомий в Україні ще з домайданівських часів. НАБУ навіть намагається посадити у тюрму менеджерів Дубневича за схему «дві ціни на газ» на Львівщині, а про «мертві душі» у списках абонентів фірташівських облгазів складають легенди", - зазначає видання. 

Однак ця історія ніяк не рятує від велетенських розривів між реальними цінами імпортного палива та політично низькими тарифами в Україні. Для їх покриття пропонуються зміни до Податкового кодексу України для проведення розрахунків з відшкодування доходу ТОВ «ОГТСУ» за 2020 – 2024 роки. Для цього «Укртрансгаз» повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму фактично отриманого відшкодування корегування необхідного доходу. А «ОГТСУ» має зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму фактично сплаченого відшкодування корегування необхідного доходу.

За розрахунками авторів презентації так вдасться витягнути з «ОГТСУ» близько 28 млрд грн. Ще 20 млрд грн державному оператору пропонують позичити у державних банків, але це можливо лише, якщо буде політична підтримка з боку Нацбанку та Офісу президента. Бо всі розуміють, що ці гроші ніколи не повернуться. А просто згорять на погашенні протестних настроїв для збереження рейтингу Зеленського.

Для розрахунків з теплокомуненерго джерела доходів заплановані в законі про врегулювання боргів на газовому ринку 3508-д. Це і донарахування рентних платежів внаслідок застосування середньої митної вартості, а не фактичної реалізації газу для населення та ТКЕ. І донарахування податку на прибуток АТ «Укртрансгаз» після отримання від ТОВ «ОГТСУ» відшкодування доходу за 2020 – 2024 роки.

Ще одним пікантним джерелом доходів вказано додаткові податкові зобов’язання ПАТ «Укрнафта», що виникнуть при розділенні компанії. Жодних подробиць розділу у проекті немає, але це потенційно дуже вибухова історія.

Читайте також: У Кремлі заявили про готовність збільшити експорт газу в Європу

Раніше Нафтогаз заявив, що у НАКу закінчилися гроші, компанія зазнає збитків. З відповідним листом НАК звернувся в Кібмін. Але Шмигаль прокоментував відсутність грошей в Нафтогазі. Мовляв, для поточної деятеьності гроші є.

Нагадуємо, що зміна керівника НАКу подавалася під соусом погіршення фінансових показників, але реальною причиною, про що першим написало ZN.UA, було бажання офісу президента відняти у Нафтогазу зарезервовані 50 млрд грн, перенаправивши їх на "Велике будівництво". Подальше і ще більше погіршення фінансового стану компанії було неминучим наслідком ручного втручання офісу президента в роботу НАКу.

За даними ZN.UA, запаси газу можуть бути недостатніми для проходження опалювального сезону. Про це в своєму матеріалі ще в червні писав Ігор Маскалевич. Детальніше про ситуацію з газом в ПСГ України читайте в матеріалі "Безгазова зима".