UA / RU
Підтримати ZN.ua

Cкасування пайової участі призведе до недофінансування інвестиційних потреб територіальних громад — експерт

Показник легкості ведення бізнесу Doing Business для України фактично не зміниться, а от можливість корупційних зловживань гарантовано збільшиться.

Cкасування пайової участі, що передбачається законопроектом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" (№8124 від 15 березня 2018 р.), може призвести до значного недофінансування інвестиційних потреб територіальних громад.

Про це в статті для DT.UA пише Діна Серебрянська, к.е.н., експерт з місцевого економічного розвитку Асоціації міст України.

Автор вказує, що граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати: - 10 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель і споруд; - 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків. Кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, використовуються виключно для створення і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.

За словами експерта, пайові внески є серйозним фінансовим ресурсом муніципалітетів. За результатами 2017 р., їх обсяг становив 1,9 млрд грн. А їх питома вага у загальному обсязі неподаткових надходжень місцевих бюджетів у 2017 р. становила 7,3%.

"Можна зробити кілька висновків щодо можливого впливу прийняття законопроекту №8124 і скасування пайового внеску. Насамперед не варто очікувати відчутного зменшення цін на новозбудоване житло для громадян, його відчують лише забудовники, - зазначає Серебрянська. - Новозбудовані об'єкти через механізм оподаткування нерухомого майна не вплинуть на зростання надходжень до місцевих бюджетів. Показник легкості ведення бізнесу Doing Business для України фактично не зміниться, а от можливість корупційних зловживань гарантовано збільшиться. При цьому порушення балансу бюджетів громад призведе до їх дефіциту і зниження рівня фінансування проектів розвитку. І у подальшому через суттєве зменшення надходження до місцевих бюджетів цільових коштів на розбудову інфраструктури вона не розвиватиметься. Найбільше страждатимуть райони новобудов. Крім того, зросте навантаження на інженерні мережі, що призведе до їх швидкого зношування".

Детальніше про важливість паїв читайте у матеріалі Діни Серебрянської "Скасування пайової участі - хрест на розвитку інфраструктури міст" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".