Світові ціни на нафту у середу, 18 жовтня, демонструють позитивну динаміку під тиском напруженості в Іраку, свідчать дані торгів. Інвестори також звертають увагу на дані Американського інституту нафти (API) про запаси у США, а також чекають на публікацію даних від Міністерства енергетики країни.
Станом на 8:18 вартість грудневих ф'ючерсів на північноморську нафтову суміш марки Brent зросла на 0,60% - до 58,23 доларів за барель. Ціна листопадових ф'ючерсів на нафту марки WTI збільшилася на 0,35% - до 52,06 доларів за барель.
Урядові війська Іраку взяли під свій контроль всі нафтові родовища в провінції Кіркук, повідомив прес-секретар міністерства нафти Іраку Асем Джихад. Пізніше міністр нафти Іраку Джаббар аль-Лаібі повідомив про те, що уряд країни має намір збільшити нафтовидобуток на родовищах у Кіркуку до 1 млн барелів на добу.
При цьому раніше на них видобували 275-300 барелів щодня з подальшим експортом за межі Іраку через нафтопровід, що проходить територією курдської автономії. Однак, у зв'язку із загостренням ситуації після проведення в регіоні референдуму про незалежність Іракського Курдистану, роботи на родовищах були припинені.
Підтримують зростання цін на "чорне золото" і дані API. Так, за тиждень, що завершився 13 жовтня, запаси нафти в країні знизилися на 7,13 млн барелів - до 455 млн барелів. При цьому запаси бензину збільшилися на 1,941 млн барелів, дистилятів - на 1,644 млн барелів. Запаси нафти на найбільшому в країні терміналі в Кушингу зменшилися на 151 тисячу барелів.
Трейдери також чекають на публікацію статистики від Міненерго США, згідно з прогнозами аналітиків, запаси нафти в країні знизилися на 4,242 млн барелів, або на 0,92% - до 457,958 млн барелів.
Раніше парламент Іраку зажадав ввести війська на спірні райони на півночі країни, що знаходяться під контролем курдів з 2003 року, у зв'язку з проведенням референдуму про незалежність Іракського Курдистану.
Зони, стосовно яких ведеться суперечка між курдами і федеральним урядом в Багдаді, не є частиною трьох провінцій північного Іраку, які утворюють автономну курдську область.
Спірними районами є багата нафтою провінція Кіркук, а також частини провінцій Ніневія, Діяла та Салахеддін.
Детальніше про ситуацію довкола референдуму в Іракському Курдистані читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Курдський вибір. Іракська автономія за крок від незалежності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".