UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

На разі законопроект ще може бути виправлений.

Будь-який суд зможе зупинити дію закону про конфіскацію майна громадян Росії, якщо його приймуть у чинній редакції, заявляє керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін у своїй статті для ZN.UA.

«Цей закон став, радше, зброєю, яка може вибухнути в наших же руках, створюючи мінімальні загрози агресору. Якщо коротко: після начебто конфіскації ми, українці, будемо змушені повернути конфісковані в росіян та їхніх олігархів статки, ба більше — заплатити зверху компенсацію за таку конфіскацію», - зазначає він.

Суть у тому, що відповідно до закону рішення про конфіскацію прийматиме Рада національної безпеки та оборони України. Однак відповідно до статті 41 Конституції України конфіскація майна навіть в умовах воєнного стану може відбутися виключно за рішенням суду.

«Припустимо, Рада нацбезпеки та оборони конфіскувала майно російського олігарха, і якийсь суддя, з огляду на триваючу війну, бере на себе сміливість заплющити очі на таке порушення Конституції та залишає рішення РНБО про конфіскацію його активів чинним. На жаль, це не кінець справи. Це лише відкриває дорогу такому олігарху до Європейського суду з прав людини», зазначаэ експерт.

Вын пыдкреслив, що таку справу в ЄСПЛ Україна гарантовано програє.

«Адже за цим законом вона, всупереч власній Конституції, не забезпечує особі, майно якої конфісковане, права на справедливий суд і права на власність. Скасувавши такі свавільні рішення, ЄСПЛ не просто зобов’яже Україну повернути особі конфісковану власність (або її еквівалент у грошовому виразі), а ще й зобов’яже нас виплатити штраф у зв’язку з порушенням цих прав», - наголосив Шабунін.

Про шляхи вирішення можливої правової колізії навколо закону про конфіскацію майна росіян в Україні читайте в матеріалі Віталія Шабуніна «Уникнути пострілу в ногу: що потрібно змінити в процедурі конфіскації майна росіян і колаборантів».