UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому транзит російського аміаку небезпечний для України: пояснюють експерти

Москва погрожує вийти із «зернової угоди», якщо транзит не відновлять. 

Транзит російського аміаку не лише не вигідний, але й небезпечний для України під час війни, тому позиція РНБО щодо неприпустимості його відновлення є раціональною, незважаючи на погрози російського президента Владіміра Путіна вивести РФ із «зернової угоди», якщо аміакопровід «Тольятті-Одеса» не відновить свою роботу найближчим часом, пишуть експерти Центру «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко, Андрій Чубик у статті «Чи не час припинити? Що робити Україні з транзитом російських газу, нафти та аміаку?»

«Чому транзит аміаку є невигідним і небезпечним для України? По-перше, це означатиме збільшення доходів РФ, які вона витратить на війну в Україні. По-друге, аміак - токсична речовина. Вибух унаслідок чергової російської масованої ракетної атаки чи прихованої диверсії може призвести до масштабної катастрофи. 2021 року транзитом через Україну пройшло 2,3 млн тонн аміаку, за які «Укрхімтрансаміак» отримав від Росії близько 108 млн дол. - доволі мізерну суму, не варту ризиків», - йдеться у статті.   

Наприклад, у травні 2022 року був пошкоджений аміакопровід біля лінії фронту під Бахмутом: незважаючи на те, що він на той час не працював, наслідком аварії стало утворення аміачної хмари із зоною ураження радіусом 4 км. А 6 червня внаслідок обстрілу із аміакопроводу «Тольятті-Одеса» у Харківської області стався витік 134 тонн аміаку. 

Читайте також: Вибори можуть врятувати Трампа від в'язниці – Politico

Москва називає відновлення транзиту однією з умов подовження дії «зернової угоди».

«ООН бездумно підтримує відновлення постачання аміаку трубопроводом, намагаючись допомогти глобальній продовольчій безпеці. Чому це важливо для Росії? Аміак виробляють із природного газу. На тлі суттєвого скорочення споживання російського газу в ЄС збільшення експорту аміаку може дозволити збільшити обсяги внутрішнього споживання газу російським хімпромом, що принесе додаткові кошти на ведення війни», - пояснюють експерти.

До 24 лютого 2022 року основним маршрутом постачання російського аміаку на світовий ринок був аміакопровід «Тольятті-Одеса» потужністю 2,5 млн тонн на рік, через який проходило близько 76% російського експорту аміаку. Частка Росії в світовому експорті чистого аміаку - близько 12%. Він постачався від російського підприємства ПАТ «Тольяттіазот» (ТОАЗ) до Одеського припортового заводу, звідки завантажувався в спеціальні танкери-аміаковози та прямував до споживачів. Після повномасштабного вторгнення транзит аміакопроводом зупинився, а з семи агрегатів ТОАЗ працюють у режимі зниженого навантаження лише три. Маючи дешевий газ, Росія є одним із найбільших виробників та експортерів аміаку й виробляє до третини амонійних добрив у світі.

Поки транзит російського аміаку нам ще вдається блокувати, територією України продовжує проходити російський газ та нафта до споживачів у ЄС. Експерти Центру «Стратегія ХХІ» вважають, що уряд України має попередити європейських партнерів про те, що транзит може припинитися в будь-який момент через дії РФ.