Через коронавірус SARS у 2003 році світова економіка втратила близько 40 млрд дол. Економічні наслідки спалаху нового коронавіруса, за оцінками аналітиків і реакції ринків, можуть бути набагато істотнішими.
У четвер фінансові ринки в Гонконзі, Шанхаї та Шеньчжені обвалилися на 2 - 3,5% на тлі очікуваного зниження економічного зростання Китаю. Найбільше в ціні просіли акції нафтових, туристичних і транспортних компаній, а також ритейлерів люкс-класу, включаючи Louis Vuitton, Gucci та Cartier. Курс юаня до долара опустився на 0,4% до 6,93 юаня / дол.
Спалах вірусу збігся з двотижневим періодом новорічних канікул, коли витрати китайців максимальні. Обмеження поїздок і масових заходів істотно скоротять попит на цілі групи товарів і послуг. І якщо в 2003-му Китай досить швидко оговтався від негативних економічних наслідків вірусу завдяки нарощуванню експорту, то у 2020-му з цим будуть проблеми. Останнім часом Китай свідомо скорочував залежність своєї економіки від експорту продукції, намагаючись цілеспрямовано розвивати внутрішнє споживання. Якщо на початку 2000-х внутрішній попит забезпечував Китаю близько 40% економічного зростання, то зараз - понад 60%. Також з 2003 більш ніж удвічі збільшився внесок в китайську економіку туристичних і транспортних послуг. З одного боку - це ризик того, що новий коронавірус буде поширюватися світом набагато швидше, ніж SARS. З іншого - будь-які спроби обмежити це поширення, матимуть прямі негативні наслідки для китайської економіки.
Карантин в Ухані - серйозний удар по промисловому виробництву Китаю, яке через торгової війни з США і без того на спаді. Ухань - один з основних торгово-промислових центрів Китаю, в ньому знаходяться заводи найбільшого китайського автовиробника Dongfeng, а також General Motors, Honda, Groupe PSA. Але крім автогігантів, в місті працюють сотні середніх і малих підприємств, що виробляють запчастин і устаткування. У 2018-му Ухань виробив товарів на 224 млрд дол. Крім того Ухань - важливий транспортний центр Китаю, який називають не інакше як "Китайська магістраль". Будь-які обмеження сполучення з Уханем розривають виробничі ланцюжки всіх працюючих в ньому компаній.
Аналітики вже прогнозують зниження економічного зростання Китаю через коронавірус, відзначаючи, що радикальні заходи щодо закриття 14 міст, можуть говорити про те, що реальна ситуація в країні набагато гірше офіційної статистики. Можливістю поширення епідемії насторожені економісти сусідніх з Китаєм Тайваню, Південної Кореї та Японії, у якій влітку повинні пройти Олімпійські ігри.
У Китаї вже зафіксовано майже 830 випадків захворювання вірусною пневмонією, викликаною 2019-nCoV, 25 осіб померли. Британські епідеміологи вважають, що число заражених може значно перевищувати офіційні дані і сягати 4000 осіб.
Про поодинокі випадки захворювання також повідомляла влада Японії, Південної Кореї, Таїланду, Тайваню, В'єтнаму і США.
В американських аеропортах застосовуються тепловізори для виявлення пасажирів з підвищеною температурою. Пасажирів з міста Ухань перенаправляють до аеропортів Нью-Йорка, Лос-Анджелеса, Сан-Франциско, Атланти і Чикаго, де проводиться скринінг на предмет зараження вірусом.
Влада КНР запровадила жорсткий карантин у місті Ухань, що стало епіцентром спалаху захворювання, а також у містах Ечжоу і Хуангань.
Детальніше про спалах читайте в матеріалі DT.UA "25 осіб померли, Китай закриває міста: що відомо про новий коронавірус".