UA / RU
Підтримати ZN.ua

Часто неможливо отримати офіційне підтвердження суми податку, сплаченого за кордоном, у форматі, установленому ПКУ — експерти

Податкові органи деяких країн часто не видають необхідні документи або видають тільки як електронну довідку, формат якої не відповідає чинному законодавству України.

Незважаючи на наявність значної кількості чинних міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування в Україні (понад 70), на практиці часто неможливо отримати офіційне підтвердження податкової бази та суми податку, сплаченого за кордоном, у форматі, встановленому ПКУ. Так, податкові органи деяких країн часто не видають необхідного документа (бо такий документ не передбачений законодавством) або видають його лише як електронну довідку, формат якої не відповідає чинному законодавству України.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Костянтин Швабій, доктор економічних наук, професор, Тетяна Яроцька, кандидат економічних наук, і Федчук Світлана, кандидат юридичних наук. За їх словами, наразі вони не зустрічалися з випадками успішної легалізації довідки в електронній формі за кордоном. Як з'ясовано, неможливо отримати податковий документ необхідного формату в Італії, Іспанії, Німеччині, Великій Британії, США, Швейцарії та багатьох інших країнах.

"Таким чином, обумовлюється подвійне оподаткування іноземного доходу платника в Україні, оскільки він не може надати довідку у форматі, передбаченому ПКУ. На практиці офіційне підтвердження сплати податку за кордоном у належному форматі отримували в Чехії, Угорщині, Словаччині, Польщі, Туреччині, Бельгії та деяких інших країнах, однак найчастіше такі документи було одержано від іноземних податкових органів з допомогою податкових консультантів у цих країнах, послуги яких є недешевими для українців, - відзначають експерти. - Виникають сумніви щодо того, чи могли б українці отримати такі довідки без допомоги професійних консультантів у цих країнах. Також слід звернути увагу на те, що чимало таких документів було одержано зі значною затримкою (до кількох років), і це призвело до несвоєчасного декларування доходів фізичних осіб в Україні".

Детальніше про необхідність усунення подвійного оподатковування для залучення інвестицій заробітчан в українську економіку читайте в матеріалі Костянтина Швабія, Тетяни Яроцкой і Світлани Федчук "Все, що було в Польщі, залишається в Польщі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".