UA / RU
Підтримати ZN.ua

Часткове скасування НБУ фіксованого курсу призведе до обвалу гривні: експерти наполягають на перегляді рішення

Нацбанк попереджають про обвальну девальвацію і радять тримати гривню у нинішньому режимі не більше місяця. 

Половинчасте рішення Національного банку, яким було частково, лише для готівкових операцій, скасовано фіксований курс гривні до долара, створює небезпеку завищення реального обмінного курсу з подальшою обвальною девальвацією. Про це йдеться в заяві аналітиків Економічної експертної платформи, яке є в розпорядженні редакції.

Так, експерти дійшли висновку, що Україні потрібно якнайскоріше відмовитися від режиму множинного валютного курсу, запровадженого минулого тижня НБУ.

Вони наполягають на переході до моделі гнучкого курсоутворення протягом місяця і розробили низку рекомендацій, які дозволять вже влітку зблизитися трьом валютним курсам (офіційний, комерційний, «чорний») у валютному «коридорі» 31--34 гривень за долар.

«Множинний валютний курс вважається поганою практикою, оскільки викривлює ринки та призводить до великих зловживань. До того ж ринковий курс за множинного режиму, зазвичай, завищується через брак пропозиції валюти, що надалі посилює викривлення», - зазначають експерти.

Наголошується, що застосування таких режимів допускається хіба що на короткий проміжок часу й у виключних обставинах, таких як повномасштабна війна.

«У такій якості множинний валютний курс вже відіграв позитивну роль у перші тижні повномасштабної війни РФ проти України, коли небезпека валютної паніки була реальною, надто на тлі загальної невизначеності щодо ситуації. Але одним з недоліків такого режиму є ризиковість виходу з нього, яка збільшується з часом – що довше тримається фіксований або множинний курс, то глибше викривлення, тим важче та ризикованіше переходити до плаваючого курсоутворення», - зазначають експерти.

Фахівці групи аналітичних центрів Економічної експертної платформи розробили детальні рекомендації щодо врегулювання ситуації, які передбачають наступні кроки:

«У цьому питанні можна розраховувати на розуміння наших закордонних партнерів та МВФ. Відповідна допомога, потрібна для збалансування зовнішньої валютної позиції, за своїми обсягами не становить великих проблем для цих країн, у порівнянні з тими втратами, які вони ризикують понести у разі програшу України. Зокрема, нещодавно ухвалено рішення щодо допомоги від США на суму 8 млрд дол. саме для підтримки бюджету України. Аналогічна допомога надходить також від інших країн-партнерів та МВФ», - йдеться в рекомендаціях.

- дозволити продаж частини валютної виручки експортерам за комерційним курсом з поступовим збільшенням цієї частки;

- дозволити купівлю валюти для будь-якого імпорту за комерційним курсом, з подальшим обмеженням «критичного імпорту» виключно товарами та послугами військового та гуманітарного призначення, що імпортуються з некомерційною метою, а згодом – і скасування його взагалі;

- залишити можливість розрахунків кредитними/депозитними картками та зняття готівки за кордоном за офіційним курсом НБУ (+10%) в межах еквіваленту 50 тис. грн/місяць, і тільки понад цей обсяг дозволити банкам застосовувати комерційний курс, але вже без обмежень на суми.

- як супроводжуючий захід – якнайшвидше повернення до нормального режиму функціонування ПДВ, із сплатою його при імпорті товарів та послуг (але без мит та інших додаткових платежів), що призведе до зменшення попиту на валюту.

Нагадаємо, кілька днів тому Національний банк постановою НБУ №102 скасував обмеження, згідно з яким уповноважені установи могли продавати готівкову іноземну валюту клієнтам із відхиленням від офіційного не більше ніж на 10%, тим самим запровадивши множинний валютний курс в Україні.

Скасування обмежень на курс продажу валюти стосуються виключно готівкового валютного ринку.

Як вважають в НБУ, зараз на готівковому ринку здебільшого купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування "сірого" імпорту, який не належить до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту.

В НБУ також вважають, що це рішення мінімізує “картковий туризм”.

"За наявними даними, значна частина операцій з гривневими картками за кордоном – це зняття готівки з банкоматів. Помітна частина цієї готівки потім повертається в Україну і потрапляє на нелегальний готівковий ринок. Тобто де-факто дефіцитні валютні ресурси можуть витрачатися на непріоритетні для воєнного часу потреби, що зараз вкрай важливо мінімізувати. Тому вирівнювання умов прямої (через готівкові операції) та непрямої (через карткові операції) купівлі валюти, в Україні та закордоном, населенням є заходом, який дасть змогу запобігти непродуктивному виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України", - йдеться в роз'ясненні НБУ.