UA / RU
Підтримати ZN.ua

Частина земель в Україні після бойових дій стане непридатною для життя – дослідження на прикладі однієї громади

Дослідження наслідків воєнних дій на можливість проживати на певних територіях в Україні поки що поодинокі, але докази збитків уже є.

Науковцям вдалося проаналізувати, наскільки землі, де велися активні бої, забруднені, та які з них буде неможливо відновити для користування. Про це йдеться в дослідженні «Вплив війни росії проти України на українські ґрунти», проведеного ГО «Екодія».  

Дослідження проводилися на землях Вільхівської громади, що біля Харкова. Минулої весни там велися активні бої, територія навіть була тимчасово окупована.

Науковці дійшли тривожного висновку, що внаслідок бойових дій частина земель цієї громад може виявитися непридатною для користування.

Читайте також: Екологи б'ють на сполох, війна буквально стає токсичною для України — ООН

Щоб визначити рівень забруднення, науковці досліджували високоточні супутникові знімки за квітень-травень 2022 року, коли на території громади велися активні бої. На них відстежували дії, які несуть небезпеку для ґрунтів: маневри військ, зведення укріплень чи траншей, вибухи та обстріли. Крім того, науковці провели лабораторні дослідження проб ґрунту, наданих українськими військовими до тимчасової російської окупації цих територій.  

Рівень пошкодженості ґрунтів визначали для кожної ділянки окремо, враховуючи типи та ступінь забруднення, наприклад, засміченість території. І на основі цього визначали, наскільки землі придатні для подальшого використання та як їх варто відновлювати.  

Для Вільхівської громади характерними виявилися в основному механічний та хімічний вплив.

Читайте також: Росія знищила майже три мільйони гектарів українських лісів – Зеленський

До прикладу, рух важкої техніки ущільнив ґрунт, погіршив здатність води проникати в нього та робити його більш вразливим до ерозії. Будівництво фортифікаційних споруд спричинило зсуви, заболочування, осідання ґрунту тощо. А утворення кратерів після вибухів порушило повітряно-водний режим у ґрунтах. 

Щодо хімічного забруднення – аналізи проб показали високий рівень забруднення важкими металами. Зокрема, рівень кадмію був перевищений в 5 разів, цинку – в 3,5 разів, молібдену – в 2 рази.

На щастя, завдяки особливостям порід, ці забрудники мало загрожували ґрунтовим водам, однак могли нести ризик для рослин.

Читайте також: Збитки українській екології, завдані Росією, оцінюють у 35,3 мільярда доларів – Резніков

А якщо на таких землях надалі вирощуватимуть харчові культури, то важкі метали можуть через їжу потрапляти в організм людей та шкодити їх здоров’ю.  

Зазначається, що дослідження наслідків такого забруднення для здоров’я поодинокі, але докази його шкоди вже є.

Доведено, що важкі метали можуть сприяти порушенню роботи нервової системи чи системи кровотворення, а деякі навіть можуть нести канцерогенний ефект.

Забруднення важкими металами може загрожувати ще й вагітним жінкам та дітям. Так, через вплив високого вмісту барію, молібдену, кобальту та кадмію у Секторі Гази у Палестині почастішали випадки передчасних пологів та вроджених вад у немовлят.  

Читайте також: Росіяни спровокували екологічну катастрофу на ЗАЕС

Нагадаємо, раніше Державна екологічна інспекція України повідомляла, що шкода земельним ресурсам України від війни сягає майже 500 мільярдів гривень. За даними відомства, зафіксовано, що станом на 30 листопада 2022 року внаслідок збройної агресії забруднено понад 291 мільйонів квадратних метрів та засмічено понад 8 мільярдів квадратних метрів українських земель, сума заподіяної шкоди становить 448,9 мільярда гривень.