UA / RU
Підтримати ZN.ua

Час "Ч" в українському агробізнесі настане 1 січня 2017 року

Незважаючи на багаторазові продовження мораторію, активні дії в земельній сфері ніколи не вщухали.

Якщо що у сфері АПК точно визначено, так це час "Ч", призначений на 01.01.2017 р., коли закінчується дія мораторію на купівлю-продаж землі сільгосппризначення. І, судячи з напруження пристрастей, виникає велика ймовірність запуску ринку землі, пишуть у Елинанд і Надія Гоцуленко статті "Земля: між "сірим" та "чорним" переділ" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

"Розробка та прийняття нормативів, які б визначили моделі господарювання, включаючи нормативи приватизації та обсяги використання сільгоспземель, з року в рік відкладається. В результаті на завершальній стадії реформи немає ясності, яка модель господарювання стане визначальною - фермерські господарства та сімейні ферми європейського зразка або агрохолдинги, зорієнтовані на монокультурное землеробство, експорт як агросировини та відсутність зацікавленості у розвитку сільських територій", - зазначають автори статті. Вони констатують, що незважаючи на мораторій на продаж землі сельхозначения, угоди в цій сфері полягають давно і активно.

"Особливих проблем при цьому не виникає. Купівлі-продажу сільськогосподарських угідь, на які накладено мораторій, замінюються корпоративними торгами. У результаті формуються великі сельхозструктуры, де в якості основного засобу виробництва фігурує орендована у держави або селян-пайовиків земля", - зазначають автори статті.

Формована на такій хиткій основі власність часто переходить із рук в руки, легко змінюючи господарів. Втім, надмірне накопичення земельних банків, яким захоплювалися аргохолдинги, орендуючи землі "про запас", відходить у минуле. В тренді корпоративних продажів зараз перебувають невеликі (з добре налагодженою інфраструктурою і підібраним персоналом) фермерські господарства, фірми і сільгосптовариства. Латифундисти, відсікають в ході оптимізації неефективно використовувану землю, ведуть на компактні, добре організовані сільгосппідприємства справжнє "полювання", висуваючи їх господарям пропозиції, від яких нелегко відмовитися. Чимало фермерів, стурбованих експансією великих агроструктур і ажіотажним попитом на оренду ріллі, щоб зберегти свій статус і перспективу розвитку, по крупицях збирають те, що залишається, шукають селян-пайовиків, які бажають передати паї в довгострокову оренду. Але процес цей пов'язаний з великими ризиками, на які наважуються небагато. В ситуації якісь крихти з посилення фінансових потоків перепадають і селянам-пайовикам.

Автори відзначають, що публічність угод могла б вирішити багато проблем, однак вона також вимагає регулювання.

"Оренда земель допомогою публічних аукціонів - це, звичайно, краще, ніж "тіньові" розподілу головного ресурсу. Але біда в тому, що навіть відкриті торги не здатні в корені змінити ситуацію напередодні очікуваного запуску ринку. Оскільки виставляються на них ділянки поповнюють земельні банки великих агроструктур, залишаючи ні з чим селян, які працюють на землі. А адже майбутнім господарям сімейних ферм європейського зразка додаткова земля особливо необхідна. Згідно з експертними даними, кількість особистих селянських господарств (ОСГ), які є головним резервом поповнення малого бізнесу, складає трохи більше 4,1 млн. Середній розмір таких домогосподарств - 1,5 га. З таким скромним земельним потенціалом, ограничивающимся, в основному, присадибними ділянками, без зрушень у його зростанні очікувати поліпшення не варто. Найбільш реальними претендентами на господарів сімейних ферм є ті селяни, які, по-перше, працюють на своїй землі, по-друге, домогосподарства яких входять не тільки присадибні ділянки, але і земельні паї. Згідно з експертними оцінками, 800-900 тис. таких домогосподарств країни вже зараз за обсягами реалізації товарної сільгосппродукції відповідають міжнародним критеріям фермерських господарств. Якщо для їх модернізації надати реальну підтримку держави і місцевих громад, то вони не тільки самі створять сімейні ферми, але посприяють масового "походу" ОСГ малий агробізнес", - приходять до висновку автори статті.