UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Бюджет вимирання": в Україні значно урізали витрати на охорону здоров'я

Влада поліпшить фінансування силовиків і судів, "економлячи" на медицині.

Загальна сума, яку в цьому році планують витратити на систему охорони здоров'я становить майже 56,5 млрд грн., що значно менше від реальних потреб і навіть від того, що було закладено в бюджеті минулого року.

Про це йдеться в статті Ольги Скрипник для DT.UA.

Перший заступник голови комітету ВР з питань охорони здоров'я, голова опікунської ради дитячої лікарні "Охматдит", волонтерка Оксана Корчинська, яку добре знають в зоні АТО, у госпіталях та лікарнях, назвала головний кошторис країни бюджетом вимирання.

Читайте також: Глава МОЗ оцінив обсяг хабарів у медицині в 10 млрд доларів

За словами Корчинської, найбільше обурює те, що, плануючи витрати, заощадили саме на охороні здоров'я.

Наприклад, на лікування онкохворих запланували лише 6% від потреби. І разом з тим не пошкодували коштів на діяльність Держуправління справами: зокрема, виділили 24 млн грн на фестиваль, який він запланував. Цей рядок бюджету потім вилучили, але невідомо, скільки ще таких "важливих" заходів приховані в документі, який приймали, не вдаючись у деталі, зазначає автор.

"В Україні постійно скорочується і кількість державних цільових програм, і рівень їх фінансування та забезпечення. Бюджет-2016 у цьому плані "ударний" - це найжорстокіший удар з усіх тих, що їх можновладці завдавали хворим, затверджуючи видатки на охорону здоров'я. З 20 держпрограм залишили трохи більше десятка. За найскромнішими розрахунками на закупівлю ліків потрібно понад 8 млрд грн, а заплановано всього 3,6 млрд. Щоб зменшити шквал критики, цю суму збільшили, приплюсувавши кошти на закупівлю мамографів та апаратів ультразвукового дослідження вітчизняного виробництва. Безперечно, обладнання потрібне, але воно ніяк не замінить ліків, без яких діти, хворі на онкологію, гемофілію, орфанні та інші тяжкі захворювання, втрачають шанс не лише на здоров'я, а й на життя", - йдеться в статті.

Експерти відзначають, що на фінансування медобслуговування співробітників держструктур виділено майже 3,4 млрд грн, що набагато більше, ніж у минулому році. Зокрема, на 83% зросли видатки на медицину для структур МВС, поліції і Нацгвардії.

"Урізаючи бюджет Міністерства охорони здоров'я, автори закону значно поліпшили фінансування силових структур, судів та інших інституцій. Майже на 22% більше коштів, ніж торік, отримають Міністерство внутрішніх справ і СБУ, а Генеральна прокуратура - на 13%. Фінансування Верховного суду збільшено на 12%, Вищого адміністративного суду - на 14, а Конституційного суду - майже на 70%. Не забули і про депутатів. На фінансування апарату Верховної Ради у бюджеті закладено майже 942 млн грн, що на третину більше, ніж торік. Депутатів і чиновників не тільки краще забезпечуватимуть і лікуватимуть, а й охоронятимуть - на держохорону органів державної влади та посадових осіб виділили 540 млн грн, що на 25% більше порівняно з попереднім бюджетом", - йдеться в статті.

"На закупівлю ліків у рамках держпрограм заплановано майже на півмільярда гривень менше, ніж було торік. Інакше як катастрофічною ситуацію важко назвати. У бюджеті передбачено придбання ліків для хворих: на вірусні гепатити В і С - 9%, на туберкульоз - 28, на гемофілію - 27, на серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання - 63% від реальної потреби. До того ж згорнули програму реімбурсації хворим на гіпертонію, спокусившись тим, що можна заощадити близько 100 млн грн. При тому, що в Україні серед причин високої смертності на першому місці саме серцево-судинні захворювання, які є одним з наслідків нелікованої гіпертонії", - пише Скрипник.

Як раніше повідомляло DT.UA, МОЗ виплатило 79 млн грн компанії Януковичей з коштів на добудову ОХМАТДИТу. Кошти на рахунки компанії "сім'ї" перерахували в останні дні минулого року. Дозвіл дали два заступники міністрів.

Детальніше про урізання витрат на медицину читайте у статті "Бюджет медицини в рік червоної Мавпи" Ольги Скрипник в свіжому випуску "Дзеркала тижня".