UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бурштиновий бізнес: Товариш Зеленського, Коломойського та Палиці заявив права на компанію з мільярдним обігом

Мова йде про КП «Волиньприродресурс», яке хочуть реорганізувати в акціонерне товариство.

Створене завдяки Ігорю Палиці комунальне підприємство «Волиньприродресурс», яке спеціалізується на видобутку бурштину та має обіг у понад мільярд на рік, готують під приватного інвестора, передають «Наші гроші». Свої права на КП вже заявила фірма Тимура Міндіча – бізнес-партнера Ігоря Коломойського та близького друга президента Володимира Зеленського.

Вказано, що 24 грудня депутати Волинської обласної ради підтримали реорганізацію «Волиньприродресурс» в акціонерне товариство. Комісія з реорганізації за два місяці має оформити претензії кредиторів. Після цього у ПАТ з найбільшим видобутком бурштину та найбільшим родовищем міді в Європі зайде приватнпий власник.

Офіційна причина реорганізації КП в акціонерне товариство – необхідність залучення коштів потенційних інвесторів. При цьому згадується родовище самородної міді в Жиричах, яке вважається одним із найперспективніших в Європі. Прогнозовані запаси міді родовища дорівнюють мільйон тонн. Вказано, що тонна міді на Лондонській біржі коштує майже $10 тисяч. Однак, аби запустити проєкт потрібні інвестиції в пів мільярда доларів. 

Щоправда, проєкт з міддю навіть за кілька років реалізувати не вдасться. Більш ймовірним варіантом є розширення бурштинового напрямку.

Перед реорганізацією «Волиньприродресурс» ЗМІ писали, що київське ТОВ «Завод «Ізумруд» почало вимагати від комунальників повернення боргу на 62 млн грн. Останні отримали ці гроші у 2017 році, аби заплатити Держгеонадрам за спецдозволи.

Бенефіціарним власником «Заводу «Ізумруд» значиться Тимур Міндіч, який також є співвласником студії «Квартал 95» та бізнес-партнером Коломойського. Саме у квартирі Міндіча, розташованій у Києві, Зеленський рік тому святкував власний день народження.

У 2017 році Ігор Палиця, який очолював Волинську облраду, заявляв, що «Завод «Ізумруд» позичив гроші без відсотків, але під майбутню продукцію за цінами поточного року. На той момент у планах був запуск видобутку з вересня, але проєкт запізнився на три роки. Ціни на бурштин за ці роки також впали втричі.

Вказано, що реорганізацію «Волиньприродресурсу» проводять саме тоді, коли Палиця очолив партію «За майбутнє». Представники останньої у Верховній Раді голосують синхронно із монобільшістю «слуг народу». 

Саме підприємство має чотири спецдозволи на видобуток бурштину та один – на видобуток мідних руд. Всі ці дозволи на 51 тис. гектарів «Волиньприродресурс» отримав за один день у лютому 2017 року. При цьому цього ж дня підприємство отримало без конкурсу ще чотири спецдозволи для видобутку торфу на 9 тис. гектарів. Ще через місяць таким же способом було отримано спецдозвіл на видобуток самородно-мідних руд на родовищі Жиричі. Весь час підставою для видачі спецдозволу підприємство вказувало проведення на цих родовищах попередньої георозвідки.

Через тиждень після отримання в користування 51 тис. гектарів з покладами бурштину Генпрокуратура відкрила справу щодо можливої змови посадовців Держгеокадастру та комунальників Палиці. Також правоохоронці хотліи дізнатися походження грошей, якими комунальне підприємство заплатило за спецдозволи. Щоправда, під час обшуків в офісі КП в Луцьку бухгалтерії підприємства слідчі знайти не змогли.

Пізніше прокуратура відкрила адмінсправу, аби скасувати спецдозволи, видані «Волиньпродресурсу». Однак спочатку виявилося, що прокурори у цій справі прострочили оскарження, а потім із публічного доступу зникло й кримінальне розслідування ГПУ. Дані про нього відсутні і в судовому реєстрі.

Читайте також: «Бурштинова справа»: за 21 місяць ВАКС так і не зміг завершити підготовче провадження

Вже у жовтні 2018 року справу відкрила також і Служба безпеки. Зокрема, стверджувалося, що в документах для отримання спецдозволів занизили розвідані обсяги корисних копалин. У результаті цього «Волиньпродресурс» заплатив до бюджету не 600 млн грн, а 60 млн грн. За даними правоохоронців розвідані запаси сфальсифікували за домовленістю з головою облради, яким тоді був Ігор Палиця. Під останньою судовою ухвалою стоїть дата кінець березня 2019 року – напередодні президентських виборів, перемогу в яких здобув Володимир Зеленський.

«Волиньпродресурс» почало підготовку до роботи після того, як залагодило відносини з Генпрокуратурою. А вже на початку вересня 2020 року підприємство видобуло перші кілограми бурштину. При чому тоді й стало відомо, що для його видобутку «Волиньпродресурс» наймає підрядника – ТОВ «Надровидобування». За даними волинських ЗМІ, прибуток з проданого видобутку ділиться 50% на 50%.

Завод, де бурштин збагачують, відбирають та очищають, є в користуванні генпідрядника, однак не належить йому. Власником заводу та землі під ним у селі Прилісне вказано Анатолія Капустюка – чинний директор «Волиньпродресурсу». Він очолив КП з початком реального видобутку, а до того обіймав посаду заступника. Згідно з декларацією Капустюка, «Надровидобування» заплатило йому близько 678 тис. грн. 

Зараз власником «Надровидобування» значиться Віктор Клепка. Але минулого року власником був Ігор Хомин – колишній бізнес-партнер Капустюка по ТОВ «Амбер-інвест». Хомин в серпні 2020 року подарував Капустюку свою частку в статутному капіталі цієї фірми в розмірі 5 млн грн.

Перед голосуванням облради за реорганізацію «Волиньпродресурсу» Капустюк заявив, що за 2021 рік було видобуто й реалізовано 6,5 тисяч тонн бурштину. Також за його словами, продали бурштину за цей період на 97 млн грн. Згідно з розрахунками, середня вартість кілограму бурштину комунальників склала близько 15 тис. грн. 

Це приблизно –  $560 – реальна вартість бурштину на ринку в останні пару років.

Бурштин для «Волиньприродресурсу» минулого року видобували на одному кар’єрі. За словами керівництва КП, реально видобуток може відбуватися одночасно на п’яти-десяти кар’єрах. У такому випадку навіть з минулорічними темпами і середніх цін останніх двох років обороти «Волиньприродресурс» разом з підрядником можуть досягати 2 млрд грн на рік. За більш реалістичного сценарію – понад мільярд гривень в рік. Про це каже і сам директор «Волиньприродресурс».

Читайте також: У мережі з'явився трейлер української комедії "Бурштинові копи"
Читайте також: "Бурштинового" депутата підозрюють в отриманні незаконної компенсації за оренду житла в Києві

Раніше повідомлялося, що за 21 місяць Вищий антикорупційний суд так і не зміг завершити підготовче провадження «Бурштинової справи». В рамках справи колишніх народних депутатів Максима Полякова та Борислава Розенблата разом зі спільниками обвинувачують в отриманні понад 300 тис. дол. за внесення потрібних змін до законодавства, вплив на суддів, прокурорів, посадовців Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України та сприяння в отриманні низки дозволів на видобуток бурштину.