UA / RU
Підтримати ZN.ua

Будівництво електростанцій в окупованому Криму доведеться оплачувати простим росіянам

Електростанції в Криму і Калінінграді надто дорого обійдуться звичайним громадянам - у додаткові 33 млрд рублів щорічно.

Мінекономрозвитку РФ просить змінити схему повернення інвестицій в нові електростанції в окупованому 3і Калінінграді, випливає з листа міністра Олексія Улюкаєва віце-прем'єру Аркадію Дворковичу.

За пропозицією Міненерго російський уряд зможе призначати компанії для будівництва електростанцій в цих регіонах, а оплачувати їх будівництво доведеться споживачам європейської частини Росії та Уралу: електростанції будуть продавати потужність з ціновою надбавкою, пишуть "Ведомости".

Запропонований механізм - неринковий, пише Улюкаєв. Вибір претендентів з "вузького кола осіб" без проведення конкурсу може призвести до обмеження конкуренції та завищення вартості будівництва, попереджає він. Будувати електростанції в Криму буде "дочка" "Ростеха" - "Технопромекспорт", розповідав міністр енергетики Олександр Новак, в Калінінграді - "Інтер РАО", допускав голова правління компанії Борис Ковальчук.

Читайте також: У Росії через Керченську протоку хочуть протягнути канатну дорогу

Запропонована схема може призвести до додаткового навантаження на споживачів в 33 млрд руб. щорічно, пише Улюкаєв. У стільки обійдеться повернення інвестицій необхідні в 1 ГВт нових потужностей в Калінінграді і 770-880 МВт у Криму. Мінекономрозвитку в якості альтернативи пропонує переносити в Крим і Калінінград енергоблоки, які компанії будують за ДПМ (договори про постачання потужності; гарантують повернення інвестицій з прибутковістю близько 14%) і за які споживачі вже зобов'язалися заплатити.

Інший варіант - повертати інвестиції за рахунок зниження граничного мінімального рівня цін на газ для дефіцитних регіонів (основна складова в собівартості електроенергії), пропонує Улюкаєв. Але представник Міненерго заявив, що без введення надбавок за потужність "будівництво нових електростанцій не здійснити", не пояснюючи причин.

Про те, за чий рахунок будувати ТЕС в Криму, російські міністерства сперечаються давно. Влітку без конкурсу був призначений "Ростех": його участь нібито погоджена з президентом Володимиром Путіним. Інших бажаючих будувати на півострові не знайшлося-російські енергокомпанії "злякалися санкцій".