UA / RU
Підтримати ZN.ua

Брюссель розмірковує над варіантами підтримки Польщі, Угорщини та Словаччини у зерновому позові України до СОТ — Financial Times

Єврокомісія має вирішити, чи захищати три країни від власної угоди з Україною.

Європейська комісія розглядає питання, чи захищати Польщу, Угорщину та Словаччину від позову  України через їхню відмову виконувати рішення ЄС щодо скасування заборони на імпорт українського зерна, яке, за словами країн, заполонило їхні ринки, пише The Financial Times.

Видання зазначає, що Брюссель спочатку вимагав від Польщі, Угорщини та Словаччини скасувати свої заборони, але зараз працює над «координацією» їхніх правових спростувань щодо подання Києвом позову до Світової організації торгівлі.

У письмовому запиті, надісланому до Польщі, Угорщини та Словаччини в середу, з яким ознайомилося видання, комісія заявила, що «відповідно до законодавства ЄС» вона «буде діяти в цих процедурах СОТ, розпочатих проти держав-членів», посилаючись на скаргу України після того, як ці три країни обмежили імпорт зерна.

«Наступним найближчим кроком для Комісії є відповідь Україні на ці консультаційні запити від імені всіх трьох держав-членів», - йдеться в документі.

Джерела видання в ЄК зазначили, що обговорення всередині комісії щодо того, чи захищати Польщу, Угорщину та Словаччину, тривали в середу ввечері.

Читайте також: Словаччина вважає "прийнятною" систему контролю за імпортом зерна, яку запропонувала Україна

Європейська комісія минулого тижня  скасувала тимчасове ембарго на імпорт зерна з України зазначивши, що більше не існує ризику поставок, що вплине на фермерів у п’яти державах-членах, що межують з Україною.

Однак Польща, Угорщина та Словаччина відповіли накладенням односторонніх заборон, що суперечить політиці ЄС щодо узгоджених дій у торгових питаннях і створює незручну ситуацію для Комісії.

«Виконавча влада блоку тепер має вирішити, чи захищати три країни від власної угоди з Україною про скасування заборони. Комісія заявила, що державам-членам «не дозволено вживати односторонніх заходів щодо торгівлі», і що вона «оцінює юридично складну ситуацію», - пише видання.

«Ми взаємодіємо з зацікавленими [державами-членами] і намагатимемось знайти конструктивне рішення, тому не буде потреби продовжувати розгляд цієї справи», — йдеться в повідомленні, додаючи, що ЄК може почати власне провадження щодо порушення, «щоб переконатися, що це [держави-члени] дотримуються своїх зобов’язань згідно із законодавством ЄС та своїх зобов’язань у СОТ».

Читайте також: Не можна, щоб українські олігархи керували ринком Польщі: Моравецький про ембарго на імпорт українського зерна

У рамках домовленості з Брюсселем про скасування тимчасового ембарго на експорт зерна Україна заявила в понеділок, що створить систему ліцензування, щоб «запобігти викривленням ринку в п’яти сусідніх державах-членах», до яких також входять Румунія та Болгарія.

Після суперечок України та Польщі навіть на найвищому рівні, міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що Польща готова до переговорів з Україною щодо зерна, але наголосив, що мова йде виключно про транзит.