UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боротьба з контрабандою в Одесі перетворилася не на її викорінювання, а на вигнання на інші митниці

Частина контейнерів, які проїхали через пункти пропуску в портах, можуть взагалі не доїхати до інших митниць.

Боротьба з контрабандою в Одесі перетворилася не на її викорінювання, а на вигнання на інші митниці, адже в Одесі з приходом команди Саакашвілі контрабанду розмитнити не можна, зате провести через Одеську митницю можна безперешкодно, йдеться у статті власкора DT.UA в Одесі і Одеській області Ніни Перстньової.

"Це все одно, що скидати своє сміття у двір до сусіда: у себе чисто, бо там ніхто не смітить. І чиєї вини тут більше - Одеси чи Києва, вже не так важливо. Важливо, що в Одесі контрабанду розмитнити не можна, зате провести через Одеську митницю - запросто, причому безперешкодно", - наголошує автор.

Читайте також: ЄС виділив 1,85 млн євро на реформування української митниці

Перстньова нагадує, що законодавство дозволяє імпортерам оформляти вантаж у тій митниці, де їм зручно.

"Цим благом сьогодні й користуються контрабандисти. А команда Саакашвілі дає їм зелене світло. А тому очищення авгієвих стаєнь в окремо взятій митниці - це сізіфова праця. Коли в усьому організмі метастази, то лікування окремого органа не допоможе. Про результати цієї праці свідчить і статистика", - йдеться у статті.

"Погано те, що Одеська митниця сьогодні воліє працювати за принципом: немає проблемних вантажопотоків - немає контрабанди, а отже, й корупції. Раніше, коментуючи в ЗМІ наміри Одеської митниці відмовитися від оформлення вантажів з Китаю й Туреччини, Міхеїл Саакашвілі так і заявив: "Нехай їх оформляють інші митниці, бо це потенційне джерело корупції". Хоча більша частина цього сірого добра - це внутрішні товаропотоки. За неофіційною інформацією, 60–70% вантажів, що йдуть на розмитнення до Київської, Херсонської, Львівської та інших областей, потім повертаються назад до Одеси. При цьому є великі сумніви, що частина контейнерів, які проїхали через пункти пропуску в портах, взагалі доїжджає до інших митниць. Їдуть папери, а контейнери чекають у відстійниках або відразу йдуть на склади, без огляду й зважування. Хоча в контейнерах може бути зовсім не те, що зазначено в паперах. Скажімо, у декларації - шнурки або устілки, а насправді - взуття. Або брендовий одяг, а зовсім не господарські рукавички чи нитки", - пише Перстньова.

"Зрозуміло, зусиль Міхеїла Саакашвілі щодо подолання контрабанди й наведення ладу на митниці не можна не вітати. Після призначення Юлії Марушевської і приходу грузинської команди зникли проблеми, які не вирішувалися роками. Скоротилися в рази безпідставні огляди. Від митної годівниці прибрали силовиків. Публічно на причалі Одеського порту й за присутності губернатора обласні начальники фіскальних і силових відомств скріпили своїми підписами спільний наказ, згідно з яким відмовилися без особливої потреби перевіряти контейнери, що проходять через Одеську митницю, і "доїти" бізнес, як це було колись. Але разом з тим не можна незаконними методами наводити порядок, навіть якщо вони тимчасові. Це не життєздатна історія. Тим більше що застосовувані грузинською командою незаконні інструменти проблем не вирішують, а лише заганяють їх у глухий кут", - наголошує автор.

Раніше губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі заявляв, що кожен рік в Одесі на митницікрадеться, щонайменше, мільярд доларів.

Детальніше про реформування одеської митниці читайте у статті Ніни Перстньової "Наліт білої митниці" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".