UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боротьба в "Нафтогазі" викриває труднощі з відбудовою України - Bloomberg

Корисливі кола намагаються зберегти зв'язок між своїм гаманцем і державною компанією.

Інвестори, які прагнуть оцінити температуту в потоці українських реформ, можуть зробити гірші висновки, якщо подивляться на державну енергетичну компанію "Нафтогаз", боротьба за контроль в якій викриває перешкоди, на які наштовхуються більш широкі зусилля з очистки посткомуністичної економіки.

Про це сьогодні пише Bloomberg, нагадуючи, що доходи компанії зростали після того, як уряд Володимира Гройсмана усунув цінові субсидії, а новий менеджмент взявся працювати над покращенням фінансової ефективності. Але останні спроби прищепити в компанії більш жорстке корпоративне управління зіштовхнулося з опором з боку чиновників, які прагнуть зберегти ниточки зв'язку між доходами компанії і власним гаманцем. Зав'язалася ворожнеча між чиновниками й іноземними кредиторами. І від того, хто переможе, значною мірою "буде залежати майбутнє всієї країни".

Видання пише, що "Нафтогаз" довгий час був маркером української політичної і економічної траєкторії. Після повалення проросійського президента Віктора Януковича компанія стала втіленням всіх старих радянських хвороб, які охопили Україну: від неефективності до кумівства і корупції. Через три роки після проєвропейської революції в країні, компанія стала одним з прикладів успішно проведених змін, які, що правда, все ще можна перекреслити. На кону мільярди доларів фінансування від Заходу і стратегія економічного відродження, від якої залежить залучення інвестицій в часи, коли російська агресія в Донбасі лишається тліючим конфліктом.

"Існує опір, він забирає багато енергії і шкодить бажанню нового менеджменту "Нафтогазу" і міжнародних фінансових організацій продовжувати штовхати зміни вперед", - сказав керуючий директор ЄБРР Франсіс Маліж, чий банк надав "Нафтогазу" позику в розмірі 300 мільйонів доларів.

"Це флагманська реформа. Вона на радарі у всіх", - додав він.

Післяреволюційні проблеми в "Нафтогазі" виникли в 2016 році, коли уряд неочікувано вирішив встановити прямий урядовий контроль над транспортною гілкою компанії - "УкрТрансГазом". ЄБРР і "Світовий банк" виступили проти, заявивши, що це видобутку, доставки і продажу газу в українській корпорації ставить під удар позику на 800 мільйонів доларів. Уряд відступив.

Але таке зване "розчленування" почнеться цього року. "Нафтогаз" підписав угоду з PwC Polska в понеділок про допомогу у відділенні його транспортної гілки так, щоб це відповідало вимогам Євросоюзу.

Останній шторм почався навколо незалежної наглядової ради "Нафтогазу", яка поглинає владу менеджмену і уряду для посилення корпоративного управління. Позиції членів ради переглядаються щорічно. В цей же час, більшість іноземних директорів погрожують звільненням після того, як їх попросили подати електронні декларації, за допомогою яких в Україні намагаються викорінити корупцію серед чиновників.

Уряд запевняє, що він вирішить проблему і наполягає, щоб державні компанії використовували найкращі європейські практики. У свою чергу, керівництво "Нафтогазу", яке зміцнило свою позицію після важливої судової перемоги над російським "Газпромом" в минулому місяці, звинувачує владу в тому, що вона йде проти рекомендацій "Організації економічної співпраці і розвитку" щодо корпоративного управління. Голова наглядової ради Пол Варвік бачить апетит до реформ, але він не чекає, що корисливі кола так просто здадуться.

"Можна сказати, що зараз робиться два кроки вперед, два кроки назад, а після того все ж один крок вперед", - сказав він.

"Нам потрібно посилити наші зусилля, щоб провести зміни якомога швидше", - додав Варвік.

Раніше повідомлялося, що "Нафтогаз" у 2016 році отримав чистий прибуток у розмірі 26 млрд 528,989 млн грн проти чистого збитку 27 млрд 749,272 млн грн у 2015 році.

Про прибутковості "Нафтогазу", про стосунки з компаніями, стовідсотковим власником акцій яких є НАК, - "Укртрансгазі" і "Укргазвидобуванню", а також про корпоративне управління читайте в статті Алли Єрьоменко "Розділяй, але володарюй. Хто і в яких цілях скористається корпоративною керованістю "Укргазвидобування" і "Укртрансгазу"?" для DT.UA.