UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боротьба НБУ за стабільність гривні загрожує викликати неконтрольоване зростання цін на бензин

Постанова Нацбанку про нові правила придбання валюти поставила у безвихідь імпортерів нафтопродуктів для закупівлі палива - відтепер їм доведеться передбачати курс долара в Україні і бензину в Європі на тиждень вперед. У результаті на ринку нафтопродуктів виявилися зірвані практично всі контракти.

Національний банк України, встановивши новий порядок придбання валюти для розрахунків з іноземними контрагентами, завдав відчутного удару по імпортерам нафтопродуктів. Про це у статті для ZN.UA пише директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.

Запропонована постановою НБУ №49 система придбання валюти з відстрочкою у шість банківських днів та до десяти календарних днів не вписалася у реалії ринку нафтопродуктів. У результаті на ринку нафтопродуктів було зірвано практично всі контракти, зазначає експерт.

Постанова Нацбанку №49 встановлює наступний порядок придбання валюти. Згідно з документом, суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності повинен перерахувати необхідну суму в гривнях на спеціальний рахунок і лише після закінчення не менш як шести банківських днів (до десяти календарних) валюту може бути придбано суб'єктом економічної діяльності.

"При цьому, по-перше, невідомо, яким буде курс долара до гривні на момент настання шостого дня. По-друге, незрозуміло, чи буде задоволена заявка в повному обсязі", - пише Сергій Куюн.

За даними учасників ринку нафтопродуктів, у період ажіотажу, коли долар досягав на міжбанку позначки 9,4 грн, попит покривався у кращому випадку на 15-20%. А якщо курс виявиться вищим за передбачений (закладений) при формуванні заявки на тиждень раніше, придбати необхідний обсяг валюти не вийде, відповідно, суб'єкт не зможе заплатити необхідну суму закордонному постачальнику.

"Проблема також і в тому, що нафтопродукти купують у прив'язці до світових котирувань, що міняються фактично щодня. Як можна передбачити курс долара в Україні і бензину в Європі на тиждень уперед? Масштаб проблеми чималий, адже імпортними нафтопродуктами наповнюється до 80% ринку країни", - зазначив експерт.

У галузевому "Об'єднанні операторів ринку нафтопродуктів України" забили на сполох. "Початок дії нового порядку придбання валюти та подальших розрахунків з іноземними контрагентами може призвести до непередбачуваних наслідків, включаючи дефіцит палива та неконтрольоване зростання цін", - заявив глава асоціації Леонід Косянчук. Об'єднання закликало уряд і Нацбанк у терміновому порядку вжити всіх заходів для внесення необхідних змін до згаданої постанови, зокрема, запропонувавши винести "валютні" потреби імпортерів нафтопродуктів за периметр дії постанови №49.

Ринок нафтопродуктів вже відчув усі "принади" нововведень Нацбанку, оскільки без передоплати у цій галузі вже давно не працюють. За наявними у розпорядженні ZN.UA даними, практично повністю зупинилися "українські" відвантаження з двох нафтопереробних заводів (НПЗ) польського концерну "Орлен".

Трохи простіша ситуація у румунського "Ромпетрола". Своїй українській "дочці" головна компанія надає пальне з відстрочкою платежу. Як буде будуватися робота з найбільшими постачальниками нафтопродуктів - білорусами, на частку яких припадає третина постачань палива в Україну, не розуміє ніхто.

Подробиці читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Сергія Куюна "Нацбанк уповноважений... нашкодити?". !zn

Читайте також:

Падіння курсу гривні загрожує спричинити подорожчання бензину

Держбюджет України в 2013 році недоотримав 7 млрд грн від несплати ПДВ і акцизу на нафтопродукти

Українські водії все частіше надають перевагу бензину перед газом