UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Росія хоче «вичавити» більше грошей зі бізнесу, тому що війна проти України стала дуже дорогою

Також більше двох мільярдів доларів Москва збирається витратити на депортацію українців з Херсонщини в РФ.

Росія збирається вилучити більше грошей у деяких виробників сировини і державних компаній, а також скоротити свої витрати, не пов’язані з війною. Оскільки ціна вторгнення в Україну стає дедалі більшою.

Зокрема, російський уряд хоче отримати більші дивіденди від державних компаній і «одноразову виплату» від виробників мінеральних добрив і вугілля. Про це свідчить розпорядження прем’єр-міністра Міхаіла Мішустіна, яке він підписав всередині грудня. Документ опинився в руках журналістів Bloomberg.

В розпорядженні російського уряду ці заходи називають «мобілізацією доходів». Також документ передбачає виділення додаткових 2,4 мільярдів доларів на депортацію 100 тисяч українців з Херсона в Росію. Bloomberg вбачає в цьому визнання Кремля, що він не зможе повернути контроль над тією частиною Херсонської області, з якої російська армія відступила через кілька тижнів після незаконної анексії.

Читайте також: Росіяни вивозять зерно через окуповані території до Таганрогу – ЦНС

Російський бюджет під дедалі більшим тиском на тлі того, що вторгнення в Україну затягнулося на наступний рік. А економіка РФ скорочується через санкції США і Європи. Дивіденди і податкові виплати «Газпрома» допомогли зберегти профіцит бюджету наприкінці минулого року. Але великі державні видатки в грудні призведуть до того, що російський бюджет знову буде в скрутному становищі. Потрібні додаткові гроші, щоб покрити витрати, пов’язані з війною, - сказали Bloomberg поінформовані люди. За їхніми словами, в Москві ще поки немає рішення про розміри дивідендів чи одноразової виплати, які хоче стягнути Кремль. Оскільки це буде залежати від бюджетних підсумків за весь 2022 рік.

Джерела повідомили Bloomberg, що російський уряд спробує встановити розмір дивідендів для державних компаній на рівні 50% від їхніх доходів, якщо це буде можливо. Тим часом Владімір Путін пообіцяв «безмежні» витрати на війну. Соціальні програми все ще лишаються найбільшою статтею бюджетних витрат.

Читайте також: Відкрита підтримка бойовиків «Л/ДНР» принесе великі витрати для РФ — британська розвідка

Але фінансування освіти і медицини в Росії вже суттєво скоротилося. Видання пише, що Мішустін таким чином хоче «оптимізувати» бюджетні видатки за виключенням воєнних потреб, щоб заощадити додаткові 150 мільярдів рублів.

Російський Мінфін прогнозував минулого року, що дефіцит бюджету в країні не перевищить 0,9% від ВВП. Але тепер у відомстві вважають, що дефіцит в 2022 і 2023 роках буде складати близько 2%. Заналом, витрати Росії в минулому році досягли позначки в 30 трильйонів рублів, що, як сказав міністр фінансів Антон Сілуанов, на 27% більше, ніж планувалося.