Ослаблення курсу китайського юаня запустило "хвилю знецінення", пише агентство Bloomberg.
У четвер казахстанський тенге девальвував на 22 %, влада країни вирішила відпустити валюту у вільне плавання. Така ескалація – це сигнал для інвесторів, яким такі стрибки стали занадто дорого обходитися, адже їх країнам теж потрібно захистити свої валюти. В'єтнам також девальвували дон, в той час як вільно торгуються валюти, такі південноафриканський ренд і ліра Туреччини.
Приводом для "хвилі знецінення" стало рішення Китаю 11 серпня послабити юань. Це наклалося вже на існуючі проблеми на ринках, що розвиваються, які підготувалися до насувається збільшення процентних ставок у США і на тлі зниження цін на нафту. Деякі країни колишнього Радянського Союзу стикаються з додатковою проблемою: слабкість рубля ставить їх у невигідне становище в торгівлі з Росією.
Так, агентство вважає, що можна очікувати здешевлення валюти Саудівської Аравії. Найбільший в світі експортер нафти має достатньо валютних резервів, але тут слід враховувати падіння цін на "чорне золото" до семирічного мінімуму. Ця ж причина може призвести до зниження на 20% вартості нігерійської найры.
Другою валютою, близькою до девальвації, автори статті називають туркменський манат. Країна (експортер нафти) має глибокі економічні зв'язки з Росією, національна валюта якої девальвувала у січні на 19%. Манат, за прогнозами, може пережити ослаблення на 20 % протягом найближчих шести місяців.
Третя валюта в списку агентства сомоні Таджикистану. Країна має тісні зв'язки з Казахстаном, на частку з яких припадає близько 11 % торгівлі. Цій валюті аналітики передрікають падіння в 10-20%.
Вірменський драм втратив вже 15 % протягом останніх 12 місяців. Чверть торгівлі країни пов'язана з Росією.
Киргизький сом є п'ятим у списку близьких до девальвації валют. Чим слабкіше казахстанський тенге, тим більше тиск буде для сома.
Єгипетський фунт розташовується на шостій позиції переліку агентства. У цієї країни обмежений доступ інвесторів до іноземних валют після Арабської весни. Трейдери вважають, що фунт ослабне на 22 % за результатами за рік.
Ліра Туреччини знаходиться в найбільш плачевному стані з моменту девальвації Китаю, а ескалація політичної кризи і ймовірність дострокових виборів можуть ускладнити проблеми.
Нігерійська найра, як прогнозують аналітики, впаде більш ніж на 20 % по відношенню до долара протягом наступного року.
Валюта експортера нафти Гани сіді, хоча її основними проблемами, головним чином, є фіскальні дисбаланси, зростання інфляції та збільшення боргу підштовхне її до девальвації.
Замбія сильно залежить від торгівлі з Китаєм, зокрема, від міді складає - 70 % від загального експорту. Тому слід очікувати погіршення ситуації для замбійської квача.
Також агентство повідомляє, що для малазійського ринггіта теж настали важкі часи. Ця валюта впала до 17-річного мінімуму в четвер.
Видання Foreign Policy публікувало раніше мапу впливу на світ девальвації юаня. Згідно з даними, найбільший вплив на ринок акцій девальвація юаня зробила у Франції (PX1) -4,13%. Безумовним лідером з самими серйозними втратами стала Німеччина – індекс DAX втратив -5,07%.
Видання Frankfurter Allgemeine писало в четвер, 13 серпня, що девальвація юаня перешкодить відновленню європейської економіки. Шок від Азії може заглушити крихке відновлення європейської економіки. Начебто надійна німецька економіка виявилася теж в небезпеці. Залишається сподіватися, що девальвація в Пекіні, не стане початком глобальної конкурентної девальвації, в якій, як відомо, є тільки переможені, йдеться в статті.
Як писало видання The Telegraph, дії Пекіна стануть дефляційним шоком для світової економіки. Навряд чи Китай повинен бути зацікавленим у запуску дефляційного шоку. Але якщо КНР дійсно намагається девальвувати свою валюту задля торгового переваги, світ зіткнеться з вкрай небезпечною загрозою, йдеться в статті. Китайська девальвація буде експортуватися і переросте у валютну війну, а Захід не захищений від цього впливу.