Група адвокатів на чолі з британськими компаніями McCue Jury & Partners і Mishcon de Reya шукають спонсорів для серії позовів, покликаних відібрати мільярди доларів у росіян і компаній з санкційних списків.
Вони звертаються до хеджових фондів, сімейних офісів і судових фінансових фірм з пропозицією виділити кошти на подачу позовів проти громадян Росії, які опинилися під санкціями. Про це Bloomberg розповіли джерела, яким відомо про деталі ситуації. Отримані через суд кошти, головним чином, підуть на компенсацію збитків українцям, які постраждали від вторгнення Росії. У свою чергу, інвестори отримають свій відсоток від кожного успішного рішення.
«Ініціатива потенційно може вилучити до трильйона доларів російських грошей, згідно з твердженням групи юристів, які називають себе Ukraine Justice Alliance. Але розблокування підсанкційних активів, більшість з яких розміщена в непрозорих офшорних юрисдикціях, буде важким і довготривалим процесом, прецедентів для якого мало», - йдеться в статті.
«Я не соромлюся того факту, що те, що ми збираємося зробити, - це новаторська річ. Все значною мірою буде залежати від апетиту клієнтів, спонсорів і судів до спроб проштовхнути це», - сказав партнер компанії Mishcon Бен Брендон.
Фінансові позови проти державних чиновників і росіян, пов’язаних з Владіміром Путіним, швидше за все, зіштовхнуться з юридичними перешкодами, - сказав виданню один з учасників ініціативи, додавши, що добитися виконання будь-якого судового розпорядження про вилучення активів буде дуже важко. Щонайменше один хеджевий фонд вже відкинув пропозицію юристів. Однак, деякі інвестори, серед яких є сімейні офіси, розглядають можливість пожертвування грошей, щоб профінансувати судові дії. Ситуація ускладнена ще й тим фактом, що близько 20 росіян включно з олігархами Михаїлом Фрідманом, Романом Абрамовичем і Петром Авеном подали скарги в європейські суди, вимагаючи скасувати санкції проти них.
Коаліція адвокатів, яка утворила альянс невдовзі після початку вторгнення Росії, спочатку спробувала зібрати гроші з українських мільярдерів, але зазнала невдачі. Також автори ініціативи запустили онлайн-платформу для збору пожертв від приватних осіб, які отримають свій відсоток від позитивних рішень за позовами. Партнерами ініціативи виступає ціла низка інших юридичних фірм, а також група онлайн-розслідувань Bellingcat.
Bloomberg пише, що група адвокатів вже виявили активи на 200 мільярдів доларів, щодо яких можна було б подавати позови. Про це сказав партнер-засновник McCue Jury & Partners Джейсон МакКью. За його словами, зараз альянсу потрібне фінансування, щоб подати позови проти росіян, які опинилися під санкціями, від імені 50 тисяч українських біженців у Великій Британії.