UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бізнес-клімат повільно поліпшується — експерт

МСП оптимістичні в своїх виробничих планах - 47,8% мають намір розширити діяльність протягом наступних двох років і лише 10,2% очікують на скорочення обсягів у такій перспективі.

Нещодавно був завершений аналіз результатів великого дослідження стану малого та середнього підприємництва (МСП) в Україні як частини другої хвилі "Щорічної оцінки ділового клімату", що проводилась ІЕД у рамках Програми USAID "Лідерство в економічному врядуванні". За його результатами, бізнес-клімат поліпшується. Поступово, повільно, не так швидко, як хотілося б, але поліпшується.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Оксана Кузяків, виконавчий директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. За її словами, незважаючи на всі проблеми, МСП оптимістичні в своїх виробничих планах - 47,8% мають намір розширити діяльність протягом наступних двох років і лише 10,2% очікують на скорочення обсягів у такій перспективі.

"Серед 22 проблем, які входять до рейтингу перешкод розвитку бізнесу, до першої десятки увійшли брак попиту, політична нестабільність, високі ставки податків, складне адміністрування податків і бухоблік, інфляція, часті зміни економічного законодавства, високий регуляторний тиск, корупція, війна на Сході країни, брак кваліфікованих квадрів", - вказує експерт.

МСП на тлі стабілізації загальнополітичного та макроекономічного середовища почали реалізовувати свої наміри щодо розширення ділової активності, але відчувають як брак факторів виробництва, так і недостатній для реалізації цих намірів попит, перш за все внутрішній.

Суттєво зросла вага таких факторів, як брак попиту та брак робочої сили, На думку автора, брак кваліфікованих працівників як перешкода для розвитку МСП, вага якої збільшилася за рік майже вдвічі, - це сигнал про більш глобальні явища, що відбуваються в українському суспільстві.

"Наприклад, якщо для Львівської області ця проблема четверта в рейтингу перешкод, і майже третина опитаних вважають, що це перешкода, то для Київської області, яка є серцем столичного регіону, куди стікається значна кількість робочої сили країни, ця проблема лише на десятому місці і тільки 10% опитаних вважають, що це перешкода", - відзначає експерт.

Детальніше про виклики перед малим та середнім бізнесом читайте в матеріалі Оксани Кузяків "Оптимістичні МСП в очікуванні дерегуляції та передбачуваності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".