UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білорусь вирішила натиснути на «Газпром» спорудженням в Україні ЗПГ-терміналу

Білорусь зацікавилася участю у проекті будівництва ЗПГ-терміналу на чорноморському узбережжі. Про це заявив посол Білорусі в Україні Валентин Величко.

"Це буде ще один важливий напрямок спільної роботи України і Білорусії, що забезпечує диверсифікацію постачань енергоносіїв до наших країн", - заявив пан Величко в інтерв'ю газеті "2000". Він додав, що країни вже випробували транспортування каспійської нафти по трубопроводу Одеса-Броди на Мозирський НПЗ. Від докладніших коментарів у посольстві відмовилися.


Офіційно в Міненерго заяву Величка не коментують. Але, за словами високопоставленого джерела «КоммерсантЪ-Украина» у міністерстві, пропозиція від Білорусі отримана і вже розглядається.

Країна готова інвестувати в будівництво терміналу $500 млн, розраховуючи таким чином збільшити його потужності до 17-18 млрд кубометрів.

За його словами джерела, кошти, що інвестуються Білорусією, може бути виплачено протягом трьох років за $167 млн ​​щорічно.

"Це невеликі гроші для цієї країни", - пояснив він.

Постачання через ЗПГ-термінал у перспективі дозволили б Білорусії відмовитися від імпорту фактично половини газу з Росії. У II кварталі ціна російського газу зросла з $223 до $244,7 за тисячу кубометрів. А з 1 липня країна стала отримувати його по $286 за тисячу кубометрів.

У Білорусі, можливо, розглядають свою участь у проекті як спосіб тиску на "Газпром" для отримання знижок на енергоносії, вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський.

Раніше президент Білорусії Олександр Лукашенко заявляв, що Росія використовує енергоресурси, щоб позбавити країну незалежності, і висловлював намір знайти альтернативні джерела постачання нафти і газу. У результаті до 2018 року Білорусія пообіцяла скоротити закупівлі російського газу з нинішніх 22,1 млрд до 15-17 млрд кубометрів.

Перший віце-прем'єр Білорусії Володимир Семашко повідомляв журналістам, що Білорусь розглядає можливість участі у будівництві ЗПГ-терміналів у Литві, Польщі та Україні.

ZN.UA також повідомляло, що за отриманням технічної документації для участі в тендері на розробку техніко-економічного обґрунтування будівництва в Україні ЗПГ звернулося вже 44 міжнародні компанії.