UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білорусь заробляла на кризі в Росії, доки її економіка не обвалилася – Bloomberg

Падіння курсу російського рубля дозволило білорусам вигідно їздили за покупками в сусідню країну.

Коли в грудні російський рубль обвалився на 45% у співвідношенні до долара і євро, тисячі громадян Білорусі зрозуміли, що можуть заощаджувати, купуючи товари в Росії, а не в рідній країні.

Мешканець Мінська Андрій Кабанов, приміром, придбав два вживані автомобіля BMW, заплативши на третину менше від ринкової ціни. Білорусам певний час вдавалося отримувати вигоду від кризи в Росії, аж поки їхня національна валюта теж не обвалилася.

Про це сьогодні пише Bloomberg Business Week. Перш за все, вони мали змогу заробляти завдяки санкціям, які Росія ввела проти Заходу у відповідь на економічний тиск з боку ЄС і США через розв'язання війни проти України.

"Фрукти і овочі, вирощені в Євросоюзі, заміняли в упаковках дешевшими білоруськими продуктами. Перепаковану вітчизняну продукцію продавали в Білорусі під виглядом європейської, а імпорт перепродавали в Росії", - описує схему видання.

Також білоруські спекулянти відправляли вантажівку із західними товарами в Казахстан. Але на російській території вантаж десь зникав. Крім того, білоруські компанії також продавали в Росії товари з ЄС після так званої "переробки". Приміром, якщо норвезьку рибу посолили в Білорусі, то вона переставала бути норвезькою.

Нині ж такий бізнес "перепаковування" поступово зникає. Оскільки Росія почала боротися проти контрабанди з Білорусі і її ринок став менш привабливим. Крім того, білоруський рубль теж обвалився на 30%. І їздити за покупками в Росію теж стало не вигідно.

Однак, економічна криза в Білорусі, яка почалася слідом за російською, свідчить про серйозну залежність країни від Москви. При цьому видання зауважує, що на відміну від інших колишніх країн СРСР, в Білорусі значно менше розповсюджена корупція.

Однак Мінськ обрав невірну економічний курс, націлений на інтеграцію з Росією. Через це економіка країни буде страждати до тих пір, доки падає російський рубль. Крім того, Москва час від часу влаштовує торговельні війни з Мінськом. Нещодавно Росія повернула Білорусі близько 60 тонн "бракованих" овочів і фруктів. 24 листопада Росія обмежила транзит продуктів з Білорусі за "реекспорту". У Москві звинуватили Білорусь у контрабанді "забороненої" продукції з Євросоюзу нібито в Казахстан, але яка чомусь "затрималася" в Росії. Президент Білорусі негативно оцінив подібні заходи і назвав обмеження постачань товарів у РФ "безмозкої" політикою. Також раніше Лукашенко звинуватив Росію в непристойній поведінці, заявивши, що РФ пішла на порушення всіх наших домовленостей, яких досягли в Митному союзі.