UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білорусь запустила першу в країні атомну електростанцію

Після запланованого завершення в 2022 році на станції буде два реакторних блоки, кожен потужністю 1200 мегават.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко в суботу офіційно відкрив першу в країні атомну електростанцію - проект, який зазнав різкої критики з боку сусідньої Литви, передає AP.

Лукашенко заявив, що запуск побудованого і профінансованого Росією заводу «Острівець» «стане поштовхом для залучення в країну найпередовіших технологій та інноваційних напрямків в науці та освіті».

Литва давно виступає проти заводу, розташованого приблизно в 40 кілометрах (25 милях) на південний схід від її столиці Вільнюса. Литовська влада заявляє, що в ході проекту часто траплялися нещасні випадки, кражі матеріалів і жорстоке поводження з робітниками.

Відповідно до закону, що забороняє імпорт електроенергії з Білорусі після пуску АЕС, литовський енергетичний оператор Litgrid скоротив приплив електроенергії з Білорусі, коли станція почала виробляти електроенергію у вівторок.

Російська державна ядерна корпорація «Росатом», що побудувала станцію, відхилила претензії Литви, заявивши, що конструкція станції відповідає найвищим міжнародним стандартам, підтвердженим Міжнародним агентством з атомної енергії.

Після запланованого завершення в 2022 році на станції буде два реакторних блоки, кожен потужністю 1200 мегават. В даний час один діючий реактор виробляє 400 мегават.

Читайте також: Корейські вчені випробують свою технологію очищення радіації на Чорнобильській АЕС

Будівництво електростанції було відкладено, коли в 2016 році корпус реактора впав на землю через те, що робітники не змогли належним чином закріпити його під час установки. Росатом тоді наполягав на тому, що реактор не пошкоджено, але погодився замінити блок на вимогу влади Білорусі.

Білорусь зазнала серйозної шкоди в результаті Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року, коли радіоактивні опади випали з заводу в тоді ще радянській Україні на великі території Європи. Ця сумна спадщина посилила опір проекту атомної електростанції в Білорусі.

Литва закрила свою єдину радянську атомну електростанцію в 2009 році. В останні тижні влада Литви безкоштовно роздавали таблетки йоду жителям, які проживають недалеко від кордону з Білоруссю. Йод може допомогти зменшити накопичення радіації в щитовидній залозі в разі витоку на атомній станції.