UA / RU
Підтримати ZN.ua

Безпідставний тиск силовиків є загрозою для фінансового та енергетичного ринків - Банк Альянс

Банки не будуть надавати гарантії енергетичному ринку, якщо стандартні банківські операції стають об’єктом спекуляцій та перекручування з боку правоохоронців. Це може загрожувати не лише фінансовому ринку, а й енергетичному, обов’язковими умовами роботи якого є надання банківських гарантій. Про це пише головний акціонер Банку Альянс Олександр Сосіс у колонці на РБК-Україна.

Банкір прокоментував звинувачення, висунуті НАБУ проти голови правління банку Юлії Фролової щодо схеми заволодіння електроенергією НЕК "Укренерго".

«Перекручування та спекуляції правоохоронців стали серйозною загрозою для ринку банківських гарантій в Україні. Якщо силовики не вникнуть у суть цього продукту, не вивчать типові договори, та продовжать безпідставно тиснути на банки, то ніхто більше не ризикне надавати гарантії енергетичному ринку. Постраждають не лише банки, а й енергетичний ринок. Адже там це обов'язкова вимога — надання банківської гарантії. Багато процесів можуть зупинитися», - пише Олександр Сосіс.

Банкір зазначив, що дії банку були стандартними, і у видачі гарантії чітко він дотримувався норм закону та регуляторних норм. Натомість учасники угоди порушили умови договору.

«Банк Альянс чітко дотримується Правил енергоринку та чинного законодавства. Якби це було не так, то гарантію точно не прийняла б компанія "Укренерго". Також були б питання з боку Нацбанку, який у наступні роки перевіряв банк. Однак нічого такого не сталося. Зате сталися інші речі. Учасники договору ("Юнайтед Енерджі" та "Укренерго") порушили умови договору гарантії, і Банк був змушений відмовити їм у виплатах за даною гарантією», - зауважив банкір.

Олександр Сосіс навів порушення з боку сторін договору, наявність яких була підтверджена Держаудитслужбою та НКРЕКП.

«По-перше, "Укренерго" не застосувала, як мала, процедуру примусового списання цільових коштів зі спеціальних рахунків «Юнайтед Енерджі», відкритих в Ощадбанку у сумі 1,3 мільярда гривень. Через що "Юнайтед Енерджі" змогло вивести гроші на закордонні рахунки. По-друге, представники "Укренерго" порушили чинні правила енергоринку: не застосували до учасника ринку "Юнайтед Енерджі" статусу "Дефолтний" та продовжували постачати боржнику електроенергію. Це не припущення або версії, це факти, підтверджені перевірками "Укренерго" двома уповноваженими органами — Держаудитслужбою та НКРЕКП», - зазначив Олександр Сосіс.

Банкір наголосив, що правомірність дій фінустанови підтверджується листом НБУ, який підкреслює, що виконання зобов’язань банками має відбуватися за наявності виконання умов гарантій.

«Там (у листі НБУ-ред.) все чітко і однозначно викладено: «Банки-гаранти мають діяти відповідно до вимог законодавства України та забезпечити виконання своїх зобов'язань за надану гарантію (сплатити кошти), якщо отримана вимога за гарантією оформлена належним чином і відповідає умовам гарантії (надійшла на умовах і в терміни, передбачені гарантією)», - пише Олександр Сосіс.

Банкір зазначив,  що у травні 2023 року банк ініціював розслідування кримінального провадження щодо можливих шахрайських дій з боку "Юнайтед Енерджі", які завдали банку збитки в особливо великому розмірі, та планує захищати свої права та репутацію у разі необхідності у європейських судах. 

«Прокурор Офісу генпрокурора визнав АТ "Банк Альянс" потерпілим. Це офіційний факт. Також зазначу, що Банк має наполегливі наміри захищати свої законні права та репутацію не тільки в Україні, а й в європейських судах. Збиток ринку банківських гарантій уже завдано — охочих займатися цим видом діяльності стає лише менше», - заявив Олександр Сосіс.

Але, за його словами, якщо банки будуть карати за дотримання законодавства та не покриття зловживань і порушень умов договорів, то їх не залишиться взагалі.