UA / RU
Підтримати ZN.ua

Банкова готується ліквідувати низку податкових пільг, щоб "залатати дірку" в бюджеті

Загальна сума пільг з податку на прибуток і ПДВ склала минулого року понад 100 млрд грн, при цьому сума втрат податкових надходжень склала 45 млрд грн.

В адміністрації президента Віктора Януковича нарешті вирішили всерйоз підступитися до питання перегляду податкових пільг, повідомляють джерела DT.UA в АП.

На цей крок владу підштовхує зростання "діри" в бюджеті. Згідно ряду експертних прогнозів, за підсумками року дефіцит державних фінансів (з урахуванням дефіциту НАК "Нафтогаз України" і Пенсійного фонду) може скласти близько 4-6% ВВП (при запланованих 3,5%). Такі проблеми бюджету в минулі часи вирішувалися за рахунок інфляції, але зараз за підсумками семи місяців поточного року вона поки нульова. Тому в нинішній ситуації для компенсації потенційної недоїмки доводиться шукати альтернативні традиційним джерела.

Перегляд податкових пільг планувався ще при розробці урядової програми стимулювання економіки і обговорювався в ході переговорів з МВФ, проте до останнього часу відкладався з причин своєї "чутливості". Згідно з урядовими підрахунками, загальна сума пільг з податку на прибуток і ПДВ склав минулого року понад 100 млрд грн (майже 22 млрд - з податку на прибуток та понад 88 млрд - з ПДВ). При цьому сума втрат податкових надходжень за існування цих пільг оцінюється в суму понад 15 млрд грн - з податку на прибуток і 30 млрд - з ПДВ (у 2011-му - понад 40 млрд грн).

У майже половину минулорічних недонадходжень ПДВ - близько 15 млрд грн - до держбюджету обходиться підтримка підприємств сільськогосподарської галузі, які користуються відповідною податковою пільгою. Пункт про зміну режиму оподаткування для АПК був зафіксований у проекті меморандуму з МВФ, так поки і не підписаного сторонами. Зараз податкові пільги для агросектору знову під загрозою, як мінімум, часткової ліквідації. Як очікується, це має принести до скарбниці додатково від 10 до 13 млрд грн.

Відзначимо, що багато ініціатив, що покликані стати джерелом додаткових надходжень до бюджету, вже зареєстровані в парламенті у вигляді законопроектів, поданих народними депутатами. Зокрема, йдеться про скасування звільнення від сплати ПДВ при ввезенні на митну територію України природного газу та енергозберігаючих товарів (законопроект нардепа Кілінкарова №2473); запровадження зниженої ставки ПДВ на лікарські засоби і вироби медичного призначення (Бахтєєва, Хомутиннік, №2475а); скасування звільнення від сплати ввізного мита при ввезенні на територію України літальних апаратів за договорами оперативного лізингу (Кілінкаров, Калетник, №2482а); збільшення на 4,8% (індексація ставок акцизного податку на пиво, алкогольні вироби, спирт етиловий та тютюнові вироби (Хомутинник, №2876-д); посилення вимог до проведення азартних ігор (Царьов, №2945).

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Юрія Сколотяного "Антикризовий вибуховий пакет". !zn

Читайте також:

Міндоходів хоче позбавити бізнес податкових пільг і преференцій

Рада дозволила оформляти борги бюджету та відшкодування ПДВ п'ятирічними векселями з прибутковістю до 5%

Закон про трансферне ціноутворення підписано президентом і набере чинності з 1 вересня

Клименко побачив, як українські олігархи вже пристосувалися до нових правил виведення капіталу за кордон