UA / RU
Підтримати ZN.ua

Банківська комісія 30% за закриття рахунку через фінмоніторинг: Нацбанк дав оцінку діям фінустанов

НБУ став на сторону банків. 

Від деяких клієнтів банки вимагають сплатити значну частку коштів на рахунку, який закривається примусово. Мова йде про рахунки, що не пройшли фінансовий моніторинг. У свою чергу Нацбанк наголосив, що, згідно з чинним законодавством, банки не можуть стягувати з клієнтів штрафи за проходження фінмоніторингу. Про це пише "Мінфін" з посиланням на НБУ.  

Однак, крім вимог закону та правил Нацбанку, кожен банк має власні характеристики для проходження фінмоніторингу – аби до них не почали пристосовуватися, їх не розголошують. Втім, в НБУ пояснили, що, крім порушень правил фінмоніторингу, банки розривають договори з клієнтами й з інших причин.

Як результат, банки стягують 20-30% від загальної суми на рахунку не за сам фінмоніторинг (але й за цю послугу окремо стягується 1% комісії), а за повернення коштів після нього вже в рамках розрахунково-касового обслуговування (РКО). Тобто коли власник рахунку хоче повернути свої кошти.

Читайте також: Курс долара: Нацбанк знову вирішив не купувати валюту

Проблема в том, що ознаки підозрілих транзакцій не розголошуються, тому клієнти банків не можуть дізнатися мотивацію банку для застосування покарання. Кожен банк визначає їх окремо, про що повідомляють клієнтам з відмовою пояснити причину блокування. Тобто, у таких умовах не виключені зловживання банків. 

При цьому відповідь Нацбанку: «Варто ще раз наголосити, що банки мають право самостійно визначати свою тарифну політику в рамках чинного законодавства».

Повідомлялось, що українська система BankID пройшла попередню оцінку на відповідність вимогам європейському регламенту eIDAS щодо стандартів для електронної ідентифікації із середнім (substantial) рівнем довіри. У довгостроковій перспективі це може стати відправною точкою до визнання системи BankID схемою електронної ідентифікації, яку можна буде використовувати в ЄС.