UA / RU
Підтримати ZN.ua

Банкіри просять НБУ обмежити їм рівень депозитних ставок

Нацбанк має адміністративно впливати на ринок депозитних ставок, щоб убезпечитися його від завищення окремими фінустановами.

Про це заявили представники комерційних банків під час Фінансового прес-клубу «Ресурси для кредитування: як боротися із дефіцитом довгої та дешевої гривні?», який 21 вересня провела ГО «Ліга фінансового розвитку» за підтримки проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» FINREP та «Дзеркала тижня. Україна».

З словами голови правління «Ерсте Банку» Павела Цетковського, для України прикладом для наслідування могла б бути Франція, де вводився максимальний рівень депозитних ставок у банківській системі.

Думку про адміністративний вплив регулятора на ринок підтримав і голова правління «ОТП Банку» Дмитро Зінков. «Регулюємо валютний ринок, чому не спробувати регулювати ринок відсоткових ставок?.. Спочатку адмінресурсом здвинути, а потім ринок може і запрацювати», - зауважив банкір.

Ймовірним способом впливу регулятора фінансист назвав введення додаткового резервування, страхування депозиту у разі, якщо ставка за депозитом певного банку – вища, ніж середня по ринку. На думку Д.Зінкова, таким чином можна було б здешевити ресурс на ринку. За його словами, орієнтир для регулювання ставок вже є – Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, який запустив Нацбанк спільно з агентством Thomson Reuters.

Також голова правління «ОТП Банку» наголосив на необхідності стабільності відсоткових ставок на ринку. «Було б ідеально, коли б ми мали змогу прогнозувати відсоткові ставки, наприклад, при формуванні бюджету чи плану на наступний рік в якомусь коридорі, який буде зрозумілий для банків, споживачів», - додав Д.Зінков.

За словами директора Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олени Щербакової, регулятор поки що не розглядав варіант адміністративного регулювання відсоткових ставок.

На думку ж директора Департаменту управління валютним резервом і здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександра Дубихвоста, для встановлення більш адекватного рівня ставок можна було б передбачити диференційовані внески банків до Фонду гарантування вкладів, щоб «хороші не платили за поганих». Представник НБУ зауважив, що подібна система працює, наприклад, в Казахстані: банки, які залучають кошти населення за ставками, вищими ніж середні на ринку, сплачують більш внески у Фонд гарантування вкладів. При цьому О.Дубихвіст наголосив, що з відповідною ініціативою має виходити не НБУ, а комерційні банки та їх асоціації.