Банкір: до процедури банкрутства фізосіб Україна ще не готова
Банкрутство фізосіб – це питання не сьогоднішнього дня для України, оскільки на ринку відсутня необхідна інфраструктура для ефективного функціонування цієї процедури. Таку думку висловив голова правління «Раффайзен Банк Аваль» Володимир Лавренчук 28 жовтня під час засідання Фінансового прес-клубу «Банкрутство фізосіб: перспективи запровадження в Україні».
Банкрутство фізосіб – це питання не сьогоднішнього дня для України, оскільки на ринку відсутня необхідна інфраструктура для ефективного функціонування цієї процедури. Таку думку висловив голова правління «Раффайзен Банк Аваль» Володимир Лавренчук 28 жовтня під час засідання Фінансового прес-клубу «Банкрутство фізосіб: перспективи запровадження в Україні». «Реєстру [неплатників] досі немає. Кредитні бюро є, але вони не працюють ефективно. Має бути інфраструктура, яка забезпечила б реєстр майна для перевірки під час покупки. У нас є такі інституції? Чи є такий реєстр? Електронне забезпечення? Чистота обліку?.. Щоб скласти докупи, щоб все працювало, потрібні роки і підтримка тих, хто приймає рішення на державному рівні», - зазначив банкір
На думку фінансиста, поки що доцільно було б зосередитися на виконанні чинних законів і вдосконаленні тих процедур, які часто-густо можуть двояко трактуватися (наприклад, про законність/незаконність видачі валютних кредитів, «поширення» процедури банкрутства підприємця на майно, яке знаходиться у спільні власності з чоловіком (дружиною) тощо). Також експерт вважає за доцільне створити більш сприятливі умови для списування банками безнадійної заборгованості (наразі цей процес супроводжується вискоми податковим навантаженням – 40% від суми списання).
Передчасним вважає введення інституту банкрутства фізосіб в Україні і народний депутат Юрій Полунєєв. На його думку, перед цим країні потрібно вийти з кризи, щоб не було масового стимулу до банкрутства: щоб зростали доходи в населення, щоб економіка працювала більш стабільно.
Нардеп критично оцінив низку обмежень для осіб-банкрутів, передбачених у законопроекті В. Писаренка, що вже вносився до парламенту: «Людина в фінансово-господарчому аспекті залишається абсолютно безправною. Наприклад, брати кредит, закладати своє майно, бути засновником підприємства – це є фундаментальне право кожної людини згідно Цивільного кодексу. Обмеживши його, ми, по-перше, позбавляємо людину можливості покращити свій фінансовий стан; по-друге, невідомо, яким чином у нас в суспільстві буде сприйматися ярлик, який наклеюється на людину – «він банкрут». Що це буде означати в повсякденному житті?»
Ймовірною альтернативою такому способу очищення балансу банківської системи від проблемних кредитів населення експерт назвав «оптовий» продаж безнадійних кредитів (і фіз.-, і юросіб) в санаційний банк, однак «на це потрібні серйозні фінансові ресурси, які знайти достатньо проблематично».