Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду підтримав Національний банк у спорі з АТ "Златобанк", та підтвердив правомірність позиції НБУ, який заперечував проти спроби ліквідувати банк через процедуру банкрутства, і вимагав звичайної процедури, з передачею майна банку Фонду гарантування вкладів. Про це повідомляє пресслужба Національного банку.
Так, Палата для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 18 листопада відмовила кредиторам "Златобанку" в касації.
Кредитор банку подавав апеляцію на постанову Північного апеляційного господарського суду від 14 січня 2021 року. Нею було скасовано судове рішення про порушення справи про банкрутство "Златобанку".
В НБУ розповіли, що таке рішення свідчить про остаточне повернення АТ "Златобанк" в управління Фонду гарантування вкладів та правомірність подальшого застосування процедури припинення діяльності.
Постанова Верховного Суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Нагадаємо, "Златобанк" був заснований у 2008 році. Найбільшим акціонером фінустанови на 1 жовтня 2014 року було ТОВ "Авангард-Експо" (97,94%), єдиним бенефіціаром - Олена Якименко.
Згідно з даними Нацбанку України на 1 жовтня 2014 року за розміром загальних активів (7,893 млрд грн) банк посідав 27-е місце серед 166 українських банків.
13 лютого 2015 року Нацбанк ухвалив рішення про віднесення "Златобанку" до категорії неплатоспроможних.
"Оскільки ПАТ "Златобанк" після закінчення робочого дня 12 лютого 2015 року, всупереч вимогам НБУ, здійснило операції зі значним ризиком для вкладників та інших кредиторів банку, правління Нацбанку з метою захисту кредиторів банку та інтересів держави було змушене негайно прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних", - пояснив тоді своє рішення регулятор.
Водночас, після баталій в судах, 5 лютого 2019 року Велика палата Верховного суду ухвалила рішення, яким, по суті, визнала неправомірним рішення НБУ про віднесення ПАТ "Златобанк" до категорії неплатоспроможних.
Проте, і в Національному банку України, і в Фонді гарантування вкладів заявили, що відновити дію ліцензії після віднесення банку до категорії неплатоспроможних не дозволяє закон, тобто банківської установи як такої уже не існує.
Ці заяви розходилися з практикою, оскільки в квітні 2016 року НБУ виконав рішення суду про повернення ліцензії банку "Союз". І хоча через день НБУ повторно ліквідував банк, але це свідчило про можливість виконання рішення.
Небезпека справи "Златобанку" полягала в тому, що фактично це був перший банк, в справі якого Верховний Суд поставив крапку на користь акціонерів.