UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байдена може врятувати те саме, що свого часу Клінтона – Economist

Байден ще має шанси залишитись у Білому домі – схожа ситуація була у 1996 році

Коротка “економічна память” людей і реальне зростання економіки в США, внаслідок оздоровлення інвестиційного клімату та активності федеральної резервної системи можуть стати новим “чорним лебедем” у чергових виборчих перегонах президента у США, пише Economist. 

Є дослідження, що показують зв'язок між поточним економічним станом і електоральними рішеннями під час виборів президента в США. Вони показують – більшість громадян не дуже добре пам'ятають про стан економіки навіть півроку чи рік тому і грунтують свої рішення на поточній економічній ситуації.

Читайте також: CША повинні продовжувати допомагати Україні — Байден

“Американці голосують так, як вони почуваються в цей момент та забувають або ігнорують те, що вони відчували протягом терміну перебування на посаді чинного президента”, – пишуть оглядачі Economist, посилаючись на дослідження політологів Крістофер Ейчен (Christopher Achen) і Ларрі Бартелс (Larry Bartels). Дослідники стверджують, що зростання реального доходу більшої маси людей навіть за два квартали перед голосуванням може з високою точністю вказувати на те, хто перебуватиме у Білому домі.

Поточна ситуація в США може бути схожа на переобрання Білла Клінтона 

Інфляція нещодавно впала у США, а ціни стали зростати майже втричі менше: у 2022 році – темп росту був 7,7%, а нині – не більше 2%.

Економісти прогнозують навіть за появи інфляційного прогресу, утримання на попередньому рівні вартості нафти, а відповідно – палива і цін на заправних станціях, які щодня помічає конкретний американець. Поступове, але значне збільшення рівня заробітних плат торкнулось багатьох галузей.

Статистика говорить також, що в останньому кварталі 2023 року реальний наявний дохід на одну особу зріс у річному обчисленні на 1,9%. Якщо такий темп збережеться до завершення виборчого процесу, то може скластись ситуація, схожа перед голосуванням за Білла Клінтона у 1996 році, який здобув другу перемогу саме завдяки економічні стабілізації в країні та підвищенню рівня життя. 

Інфляція може стати вироком політичній кар'єрі Байдена

Однак аналітики говорять, що це навряд чи можна назвати 100%-им прогнозом. Варто враховувати також імовірний ефект інфляції, який менше досліджений у взаємодії з рейтингами політиків. 

Чим стабільніша економіка та стриманіше працює кредитний ринок, тим сильніше може розвиватись інфляційний тиск і зрештою, це може теж активно впливати на електоральні настрої, пишуть у виданні.

Рейтинг схвалення президента Джо Байдена у січні 2024 року знизився через занепокоєність американців питаннями економіки та імміграції, свідчать результати опитування, проведеного Reuters/Ipsos. Лише 38% респондентів заявили, що схвалюють роботу Байдена на посаді президента, порівняно з 40% у грудні.

Протистояння між Джо Байденом та Дональдом Трампом на президентських виборах у США 2024 року відбувається на тлі їхньої загальної непопулярності. Трамп випереджає в середньому Байдена з результатом 40% проти 34%, а решта опитаних або не впевнені у своєму виборів, або планують голосувати за когось іншого, або ні за кого.