UA / RU
Підтримати ZN.ua

Багатоквартирний "колгосп" замість "перемоги" над ЖЕКами: експерт розповів про загрози нового закону

Ініціатива Кабміну може створити підстави для утисків приватних власників.

Прийнятий Верховною Радою урядовий законопроект №1565 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" загрожує порушенням прав власників квартир.

"Уряд (...) вирішив провести в багатоквартирних будинках приватного житлового фонду щось на кшталт колективізації - перетворити "одноосібників"-приватних власників житла на таке собі колективне господарствоо", - пише Тарас Кінько, член НСЖУ, член комісії з моніторингу економічних злочинів і запобіганню незаконного заволодіння власністю Громадської ради при ГУМВС України в Києві у своїй статті на DT.UA.

У пояснювальній записці до документа йдеться, що рішення щодо розпорядження та управління спільним майном у багатоквартирному будинку буде приймати "проста та кваліфікована більшість голосів співвласників".

"Якщо називати речі своїми іменами, то йдеться про чергове усуспільнення приватної власності", - вважає Кінько.

При цьому більшість, згідно з проектом закону, буде формуватися не голосами співвласників, а кількістю квадратних метрів, якими вони володіють, до загальної площі будинку.

"За такої методології формування правлячої більшості більше прав має той, у кого більше метрів не тільки в загальній площі квартир, але і у вбудованих приміщеннях, в яких розміщуються заклади соцкультпобуту, а також у допоміжних нежитлових приміщеннях горищ і підвалів, які за законом належать власникам квартир, але через використання корупційних схем опинилися у власності рейдерів", - йдеться в статті.

Експерт бачить у цьому загрозу, адже більшість буде займатися не тільки утриманням, але і розпорядженням багатоквартирним будинком як цілісним майновим комплексом (домоволодінням). При цьому де-факто воно буде складатися з "власників магазинів, салонів, перукарень, закладів харчування, медичних установ тощо, а також з рейдерів, які за корупційними схемами протиправно заволоділи підвалами і горищами"

"На таких сумнівних засадах у житловому будинку швидко сформується "більшість", яка буде банкрутувати й виживати економічно слабших чи незручних їй співвласників, приймати рішення про безпідставне переведення житлового фонду в нежитловий, про продаж тощо, що призведе до порушення основоположних прав і законних інтересів інших власників житла", - вважає він, роблячи висновок, що ініціатива Кабміну порушує фундаментальні засади інституту приватної власності і є антиконституційною.

Більш докладний аналіз "підводних каменів" законопроекту, представленого як руйнівника монополії ЖЕКів, читайте в статті Законне право власності: чому уряд проти?