Київський апеляційний господарський суд розірвав договір про спільну діяльність (СД) між "Укргазвидобуванням" та ТОВ "Надра Геоцентр", афільованою з розшукуваним депутатом Олександром Онищенком.
Рішення прийнято 9 серпня у відповідь на скаргу держкомпанії на рішення суду першої інстанції від 5 квітня, повідомляють "Українські новини" з посиланням на Єдиний держреєстр судових рішень.
При розгляді апеляції на стороні держкомпанії у справу втрутилася Генеральна прокуратура.
Представники прокуратури в суді надали матеріали кримінального розслідування, які свідчать про реалізацію ТОВ "Надра Геоцентр" природного газу за заниженою вартістю, що призвело до збитків держкомпанії як учасника договору про спільну діяльність (СД).
Зокрема, за матеріалами ГПУ, з січня 2014 по червень 2015 року ТОВ "Надра Геоцентр" реалізувало близько 426,1 млн куб. м газу на суму 1,917 млрд грн (за цінами, вказаними в аукціонних свідоцтвах і податкових накладних) за майже в півтора рази більшої ринкової вартості цього газу – 3,084 млрд грн (згідно висновку експертизи), в результаті чого оператор СД недоотримав 1,166 млрд грн (вартість газу за наслідком проведеної експертизи мінус вартості газу за свідченнями та актами біржі).
Крім цього "Укргазвидобування" мотивувала свій позов щодо розірвання договору СД тим, що ТОВ "Надра Геоцентр" не виконала інвестиційні зобов'язання з встановлення вузлів обліку газу, а також несвоєчасно сплачувала податкові зобов'язання.
Внеском "Укргазвидобування" в договір СД з ТОВ "Надра Геоцентр" були 37 свердловин вартістю 107,038 млн грн, внеском "Надра Геоцентр" - майно та грошові кошти в розмірі 209,561 млн грн.
Як відомо, у травні Господарський суд Київської області задовольнив позов "Укргазвидобування" про розірвання договору СД з ТОВ "Фірма "Хас", акціонером якої є депутат Онищенко.
"Укргазвидобування" через суд просить розірвати 6 з 8 існуючих договорів СД. За даними НАБУ, Онищенко контролює як мінімум п'ять газодобувних компаній: "Надра Геоцентр", "Фірма ХАС", "Карпатынадраинвест", "Природні ресурси" і "Пласт". Чотири з них (крім "Пласт") працюють з "Укргазвидобуванням" за договорами СД, укладеними в 2004-2014 роки. Поки що вдалося розірвати лише один договорів - з "Фірма ХАС".
5 липня Верховна Рада за зверненням Генпрокуратури схвалила позбавлення недоторканності, затримання і арешт депутата з групи "Воля народу" Онищенко.
Його підозрюють у скоєнні в січні 2013 - січні 2016 року злочинів, передбачених ч. 4 ст. 28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією), ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 205 (фіктивне підприємництво) Кримінального кодексу.
За словами директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, в результаті діяльності близьких до Онищенко осіб при реалізації договорів СД з "Укргазвидобуванням" державі сумарно завдано збитків у розмірі близько 3 млрд грн.