UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антикорупційний комітет ВР нарешті вичавив з Міноборони документи по скандальним закупівлям харчів: нові подробиці

Закупівлі, які зрештою й призвели до корупційного скандалу в січні 2023 року, почалися раніше, ніж виявили журналісти.

Міноборони почало задирати контрактні ціни на харчі для солдатів ще восени 2022 року.  Це виявилося з документів по скандальним закупівлям харчів для солдатів за 2022 рік, які нарешті вичавила з Міноборони голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Красносільська.

Депутатка опублікувала каталоги цін на продукти за договорами Міноборони із постачальниками за 2022 рік (жоден із цих документів не позначений як державна таємниця чи документ із обмеженим доступом, - ред.).

Результат можна побачити на наступному графіку. Так, зокрема, з початку осені ціни на картоплю і капусту в каталогах Міноборони значно, подекуди удвічі, відрізнялися від середніх споживчих цін на ці ж овочі за даними Держстату.

Отримана інформація дала певне уявлення про те, коли в Міноборони почалися закупівлі, які зрештою й призвели до корупційного скандалу в січні 2023 року.

Можна побачити, що у перші місяці повномаштабного вторгнення ціни на картоплю і капусту з каталогів Міноборони подекуди були в кілька разів нижчими, аніж ціни на ці ж овочі у каталогах, датованих осінню — після збору врожаю, коли на ринку ціна на них найнижча.

І все ж таки, перший стрибок ціни на всі види харчів відбувся на початку березня. Ціни зменшились у квітні, коли рашистів вигнали з-під Києва та півночі України.

"Я свідомо не ставлю питання щодо цін у перший місяць війни — за тих обставин пріоритетом було зберегти постачання за всяку ціну", - зазначила у цьому зв'язку депутатка.

Наступний стрибок маржі почався восени. Що саме відбувалося в цей період, ще належить вивчити детальніше.

"Важливо: договори містять лише загальний список продуктів. Які саме товари постачалися по факту і коли — невідомо, для цього потрібно також дослідити видаткові накладні", - прокоментувала голова антикорупційного комітету ВР.

Вона наголосила, що оприлюднює ці контракти не з метою роздмухувати скандал.

"Вважаю, що обов'язок влади у ситуації із закупівлями продуктів для військових — проактивно демонструвати прозорість, ... вживати заходів для вирішення проблеми (а не замітати її під килим чи чекати наступного копняка від журналістів-розслідувачів). І саме в такому ключі зараз працює кілька команд у владі - зокрема команда Мінекономіки", - додала Анастасія Красносільська.

Нагадаємо, СБУ оприлюднило цікаві подробиці стосовно одного з основних фігурантів закупівельного скандалу в Міноборони - Олександра Лієва, який очолював в міністерстві відповідний департамент. Виявилося. що Лієв ще з літа 2022 року проходив в кримільній справі про перешкоджання діяльності ЗСУ.

Нагадаємо також, раніше ZN.UA оприлюднило розслідування щодо закупівель Міноборони продовольства для армії. У матеріалі йдеться, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, МО під час війни уклало угоду з фірмою–"прокладкою".

Після кількох заяв про "інформаційну атаку" міністр оборони Олексій Резніков врешті заявив плани створити нову, "більш гнучку" систему харчування для ЗСУ на тлі розслідування щодо корупційних закупівель в Міноборони. Однак на практиці Міноборони вирішило сховати ціни на продукти харчування в усіх доступних контрактах та навіть видаткових накладних. 

Подробиці історії читайте у статті Юрія Ніколова - "Тилові щури Міноборони під час війни "пилять" на продовольстві для ЗСУ більше, ніж за мирного життя".