6 січня світові ціни на нафту обвалилися до 32 дол. за барель, оновивши 11-річний мінімум, але Україна не зможе скористатися перевагами, які гарантують вуглеводневі енергоносії, що дешевшають.
Про це йдеться у статті Сергія Сапєгіна і Геннадія Рябцева для DT.UA.
"Щойно на нафтовому ринку сформувався усталений спадний тренд, наші американські колеги з порталу Quartz оцінили, які держави виграють від цього найбільше. І хоча Україна зайняла в підготовленому переліку перше місце, особливих вигід від зниження світових цін її громадяни не відчули", - наголошують автори.
За їхніми словами, причиною є неспроможність Кабінету міністрів скористатися ситуацією, що склалася.
"У цьому плані Україна справді випередила всіх. Те, що відбулося в нас із видобутком, не можна порівняти навіть із Росією. Нафтову галузь не просто поставлено на межу виживання - вона вмирає, причому уряд робить усе від нього залежне, щоб прискорити цей процес", - пишуть Сапєгін і Рябцев.
"За 25 років незалежності наша країна втратила не просто окремі підприємства, а цілі галузі - станко- і приладобудування, мікроелектроніку та нафтопереробку, сільськогосподарське вторинне (кінцеве) виробництво та суднобудування. З міркувань політичної доцільності практично зупинене виробництво азотних добрив, а металургійне зведене до випуску низькоякісного заліза та сталі", - йдеться у статті.
Аналітики заявляють, що нині в Україні нафту та продукти її переробки споживають в основному аграрії, автомобілісти та підприємства ЖКГ, а так званої економії енергоносіїв в 2015 р. досягнуто в основному через зупинку підприємств реального сектора. Без продукції з високою доданою вартістю скоротилися надходження до бюджету, "розчинилися міжнародні очікування та національні перспективи".
"До того ж не слід забувати, що масштабами перетікання спекулятивного капіталу між біржами визначалися не тільки ціни на чорне золото. Два роки тому на руках у власників ф'ючерсів на пшеницю перебувало два з половиною річні урожаї зобов'язань від її виробників. Тому разом із нафтою подешевшали й такі дуже важливі для України біржові товари, як сталь, зерно та добрива, що позбавило нашу країну таких необхідних валютних надходжень", - наголошується у статті.
Аналітики Citigroup та UBS прогнозують, що вартість бареля в найближчі місяці може опуститися до 30 доларів, оскільки запаси нафти в США все ще вище середнього рівня за п'ять років.
Експерти Morgan Stanley вважають, що різке зміцнення курсу долара США може призвести до падіння цін на нафту на 20%. Згідно з прогнозом банку, швидше за все, ціни на нафту будуть перебувати в районі поточних рівнів протягом першої половини 2016 року. А тим часом, ціна нафти Brent впала до 29,6 доларів. Ціна ф'ючерса на нафту WTI на лютий на торгах Нью-йоркської товарної біржі (NYMEX) впала до цього часу на 4,8% - до $ 29,7 за барель.
Детальніше про ситуацію на світовому ринку нафти читайте у статті Сергія Сапєгіна і Геннадія Рябцева "Що відбувається з чорним золотом, і чому нам від цього ні жарко ні холодно" у свіжому випуску "Дзеркала тижня".