UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аналітики попередили про наслідки обмежень для транспорту та дитсадків у Києві

Експерти закликають звернути увагу на міжнародний досвід та врахувати потреби економіки.

Аналітики звернулись до КМДА із закликом переглянути карантинні заборони, зокрема відмовитися від зупинки транспорту. Про це йдеться у спільній заяві аналітичних центрів.

«Аналітичні центри, які минулого року активно брали участь у розробці спільно із Кабінетом міністрів моделей адаптивного карантину, зазначають, що додаткові карантинні заходи, які запроваджено з 5 квітня у Києві, понад ті, що передбачено постановою КМУ для червоної зони - не покращать ситуацію із поширенням коронавірусної інфекції, натомість призведуть до негативних наслідків для мешканців міста», - йдеться у заяві.  

Зазначається, що досвід країн Європи та Азії свідчить про те, що абсолютна більшість країн, які, як і Україна, протидіють розповсюдженню нового вірусу - ні на день не зупиняли громадський транспорт.

«Так, у Німеччині громадський транспорт працював весь час, навіть у суворий карантин. Було вжито заходів безпеки - обов’язковими стали маски, дезинфекція, частково було змінено розклад - проте транспорт не зупинявся. У Великобританії весь час працює і метро, ​​і громадський транспорт. Тільки частково було обмежено користування метрополітеном у березні 2020 року - частину станцій було закрито з метою зменшення пасажиропотоку.  Франція, яка кілька разів запроваджувала досить жорсткі карантинні заходи - також не обмежувала транспорт. Умовою роботи транспорту є користування масками водіїв та пасажирів, а також рекомендовано дотримуватись соціальної дистанції.Італія, Польща, Норвегія, Іспанія, Швеція, Чехія та багато інших країн також не зупиняли громадський транспорт, не вважаючи це ефективним протиепідемічним заходом», - деталізують аналітики.

 Додається, що у нещодавньому дослідженні вчених Стенфорду щодо найбільш небезпечних джерел можливого зараження на коронавірусну інфекцію визначено найбільш ризикові джерела - це ресторани, спортклуби, кафе, релігійні заклади. І серед ризикових джерел - відсутні як транспорт, так і дитячі садочки.

Разом із поновленням економічної активності вкрай важливим є посилення організаційних та медичних заходів. Зокрема:

  1.   Вжити всіх можливих заходів для придбання вакцин від коронавірусної інфекції та пришвидшення вакціонування мешканців Києва та України вцілому.
  2. Суттєво збільшити кількість тестувань (та швидкість отримання результатів), зосередивши увагу в першу чергу на групах ризику.
  3. Забезпечити тестування випадкової репрезентативної вибірки незалежно від наявності симптоматики тестами на антитіла, для розуміння справжньої кількості інфікованих, яка за багатьма оцінками є істотно вищою за показники офіційної статистики, та реального рівня смертності від коронавірусної інфекції  та відповідного коригування загальної стратегії боротьби із нею .

Експерти аналітичних центрів закликали представників київської влади проаналізувати міжнародний досвід щодо боротьби із епідемією та врахувати пропозиції аналітичних центрів. 

Звернення відписали фахівці аналітичних центрів Інститут соціально економічної трансформації, Центр економічної стратегії, Український інститут Майбутнього, Інститут фінансів та права, Економічна експертна платформа.  

Читайте також: У Києві дозволили безкоштовну парковку на час карантину

Нагадаємо, з 5 квітня в Києві посилено карантин. Нові обмеження діятимуть щонайменше до 16 квітня. З понеділка в Києві не працюють всі школи і дитячі сади, користуватися громадським транспортом, включно з метро, можна лише за спеціальними перепустками, також діють й інші обмеження.

У Київській школі економіки заявили, що цього тижня до «червоної зони» зону карантину можуть потрапити понад половина регіонів України.

Однак заступник міністра охорони здоров'я і головний санітарний лікар Віктор Ляшко вважає, що потреби вводити локдаун на всій території України немає. За його словами, ситуація в Івано-Франківській області, де посилення карантинних обмежень припало на середину лютого, стабілізувалася і захворюваність пішла на зниження.