Російський рубль продовжить слабшати в останні місяці цього року і в наступному році, впевнені в британському банку HSBC. Навіть якщо ціна на нафту стабілізується, тиснути на рубль будуть ще чотири фактори.
Курс російської валюти восени зупинився біля позначки 65 руб. за долар, однак це лише тимчасовий перепочинок, пишуть стратеги HSBC Мурат Топрак і Домінік Баннінг у своєму огляді "Рубль: Цей ведмідь не впаде в сплячку".
По-перше, негативний вплив на курс рубля надасть відтік капіталу в найближчі місяці. Росія як і раніше відчуває чистий відтік капіталу. "Ми вважаємо, що він стане більш помітним і очевидним у найближчі місяці через те, що до кінця року компаніям доведеться погасити зовнішній борг на суму понад 20 млрд доларів", - говориться в огляді.
Крім того, тиснути на рубль, на думку стратегів, будуть відтік прямих іноземних інвестицій, а також скорочення позитивного сальдо торгового балансу через падіння цін на нафту і газ.
Курс рубля можна використовувати в якості механізму регулювання економіки. І це ще одна причина, через яку рубль буде слабшати. Якщо послабити курс рубля в номінальному вираженні, то можна компенсувати високу інфляцію, пишуть стратеги HSBC.
Додатковий тиск на рубль може надати бажання Банку Росії поповнити золотовалютні резерви. Запаси ЦБ знизилися більш ніж на 130 млрд доларів, коли він намагався стримати падіння курсу рубля у 2014 році. Пізніше Банку Росії вдалося відновити частину цих запасів, і в майбутньому, хоча і не в короткостроковій перспективі ЦБ може відновити купівлі валюти на ринку, вважають стратеги.
Стратеги HSBC прогнозують, що до кінця 2015 року долар коштуватиме 72 рубля, а до кінця 2016 року - 78 рублів.
Заступник голови Мінфіну РФ Олексій Мойсеєв у кінці жовтня 2015 року заявив, що курс російського рубля традиційно знизиться до твердих валют у кінці року. "Два головні чинники - це нафта і сезонність... Сезонність з року в рік однакова. З року в рік ... у кінці року ослаблення. Завжди однаково, абсолютно. Тому я думаю що в цьому році і в наступному буде також", - сказав він.
Максимальне падіння російського рубля було зафіксовано 16 грудня 2014 року, коли курс долара на Московській біржі досяг 80 рублів, курс євро – 100 рублів за долар.