UA / RU
Підтримати ZN.ua

Амстердам випробує нову модель економіки, щоб впоратись з наслідками пандемії

Нідерландські чиновники моделюють ситуацію після закінчення кризи.

В Нідерландах планують ввести "кільцеву модель економіки", яку розробила оксфордська економістка Кейт Раворт, щоб якнайшвидше нормалізувати ситуацію після закінчення епідемії коронавірусу, повідомляє видання The Guardian.

Модель "кільцевої економіки", або як її ще називають "пончикові модель", стала відомою після публікації книги Кейт Раворт у 2017 році. Ця модель пропонує структуру для оцінки ефективності економіки за ступенем задоволення потреб людей без перевищення екологічної межі Землі.

Внутрішнє кільце "пончика" визначає мінімум, який нам потрібен для ведення хорошого життя, що випливає з цілей ООН щодо сталого розвитку та погоджених світовими лідерами у будь-якій політичній смузі. Він варіюється від їжі та чистої води до певного рівня житла, санітарних потреб, енергетики, освіти, охорони здоров'я, гендерної рівності, доходу та політичної свободи.

Зовнішнє кільце являє собою екологічну межу, визначену вченими-екологами. Воно вказує на межі, через які людський рід не повинен переходити, щоб не пошкодити клімат, ґрунти, океани, озоновий шар, прісну воду та велике біорізноманіття.

Саме баланс між цими двома межами економістка Кейт Раворт називає ефективною економікою.

Doughnut Economics Action Lab

У середу, 8 квітня, модель буде офіційно прийнята муніципалітетом Амстердама як вихідна точка для прийняття рішень щодо державної політики. Це перше місто у світі, яке прийняло цю модель для випробування її на практиці.

"Я думаю, що це може допомогти нам подолати наслідки кризи", - сказала заступник мера Амстердама Маріке ван Доорнінк. - "Це може здатися дивним, якщо ми говоримо про період після кризи, але як уряд ми повинні [це зробити]. Це допоможе нам не повернутись до примітивних механізмів"

Центральна ідея обраного плану економіки проста: мета економічної діяльності повинна полягати у задоволенні основних потреб усіх, але в екологічних межах.

Раворт зменшила свою модель, щоб забезпечити Амстердаму "портрет міста", який показує, де основні потреби не задовольняються, а "планетарні межі" переоцінені. Вона показує, як проблеми взаємопов'язані.

Потреби жителів міста у житлі все частіше не задовольняються, майже 20% мешканців міста не можуть покрити основні потреби після сплати орендної плати, і лише 12% із приблизно 600 тисяч онлайн-заявників на соціальне житло отримали його.

Як одне з рішень пропонували побудувати більше будинків, але за нової "пончикової моделі" економіки, влада має регулювати викиди вуглекислого газу, які зараз в Амстердамі на 31% вище рівня 1990 року. Імпорт будівельних матеріалів, продуктів харчування та товарів народного споживання за межі міста викликає 62% цих загальних викидів.

Заступниця мера Амстердаму каже, що місто планує використовувати надалі біологічно безпечні матеріали, але економістка заохочує політиків підняти "погляд на горизонт".

"Те, що будинки занадто дорогі, пов'язано не лише з тим, що в місті мале будівництво. По всьому світу тече багато капіталу, який намагається знайти інвестиції, і саме зараз нерухомість розглядається як найкращий спосіб інвестувати, так що це сприяє зростанню цін ", - каже Раворт.

В місті також переглядають своє найбільше джерело заробітку. Амстердамський порт є єдиним найбільшим у світі імпортером какао-бобів, здебільшого із Західної Африки, де робоча сила часто дуже сильно експлуатується.

Місто може припинити продаж такої продукції та прийняти економічний удар, але водночас майже кожне п'яте домогосподарство в Амстердамі отримало соціальну допомогу через низькі витрати на цьому виробництві.

Маріке Ван Доорнінк каже, що порт переходить від залежності від викопних палив і вона очікує, що це відкриє доступ до ширшої дискусії з приводу інших дилем, які відкриває "кільцева економіка".

"Це дає можливість поговорити про те, чи хочете ви бути місцем бути експортером продуктів, які виробляються дитячою працею або іншими формами трудової експлуатації", - каже вона.

Раніше зазначалось, що Кабінет міністрів України планує виділити 97 млрд гривень на створення фонду для боротьби з COVID-19. Зазначається, що створення фонду змінить розстановку акцентів на забезпечення основних потреб в умовах пандемії.

Раніше повідомлялося про те, що тільки в Києві півмільйона жителів змушені були піти в неоплачувані відпустки. Від початку карантину на третину знизилися запити у всіх сферах діяльності. За інформацією з економічного огляду тижня НБУ, за два тижні карантину кількість вакансій зменшилася на 34%.

Прийняті Верховною Радою законопроєкти про протидію коронавірусу не захищають найвразливішу і бідну частину населення – пенсіонерів. Крім того, для підвищення пенсій необхідно переглянути бюджет, дохідна частина якого не виконується з грудня 2019 року.

Детальніше про прийнятий Верховною Радою законопроєкт про протидію коронавірусу читайте у статті Алли Котляр "За чий рахунок обід?"