Антимонопольний комітет (АМКУ) відмовився розглядати справу про можливе порушення конкурентного законодавства при прийнятті формули "Роттердам+" на вимогу держкомпанії "Енергоатом". Про це йдеться в листі АМКУ до державної компанії, на копію якого посилаються Наші Гроші.
"Енергоатом" вказав комітету на антиконкурентні дії Нацкомісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг у вигляді надання переваг окремим компаніям, які ставлять їх в привілейоване становище відносно конкурентів.
Як зазначено в документі, за час дії постанови з березня 2016-го по квітень 2019 року, частка "Енергоатому" на ринку генерації електроенергії зросла з 53 до 54%. При цьому тариф атомників виріс тільки з 47 до 57 копійок за кВт/годину, тобто менше ніж на чверть. За той же період частка теплової генерації зменшилася з 32 до 30%, а тариф зріс з 88 до 177 копійок за кВт/ годину, тобто в два рази.
Приріст тарифу теплогенерації при падінні її частини виявився більш ніж в десять разів більше від приросту "атомного" тарифу.
З наведених даних АМКУ зробив висновок, що за цей час на ринку не відбулося перерозподілу часток між учасниками ринку генерації.
Також АМКУ зазначив, що в постанові НКРЕКП №289 індикативну ціну вугілля визначають на підставі середньої ціни в портах Амстердам-Роттердам-Антеверпен за 12 місяців. У методиці, затвердженій постановою №990, ціна на сировину визначається за довгостроковими і короткостроковими котируваннями. З цього АМКУ робить висновок, що у зазначених документах однакові підходи і принципи до формування розміру паливної складової в тарифі на електроенергію.
Тому, незважаючи на різне зростання тарифів для виробників електроенергії, АМКУ зробив висновок про "відсутність негативного впливу постанови №289 на економічну конкуренцію", і на цій підставі відмовив "Енергоатому" в розгляді справи.
У січні цього року "Енергоатом" направила до АМКУ заяву про можливе порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що було викликано впровадженням формули "Роттердам +".
Нагадаємо, 3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Згідно з цією методологією, вугільна складова у тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.
НАБУ розпочало розслідування і 17 серпня 2017 року провело обшуки в приміщенні НКРЕКП у справі, пов'язаній з утвердженням формули "Роттердам+".
На думку експертів, формула "Роттердам +" стала вершиною схем збагачення в енергетиці. Вона дозволила близьким до влади структурам закуповувати за необґрунтовано завищеною ціною антрацит з тимчасово окупованих територій Донбасу.
Докладніше читайте в статті Ігоря Маскалевича "Блокада по-роттердамськи: донецький варіант" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".