UA / RU
Підтримати ZN.ua

АМКУ самостійно взявся вивчати можливу змову на ринку електроенергії

Комітет буде шукати синхронну поведінку певних учасників ринку електроенергії

Антимонопольний комітет України (АМКУ) самостійно почав вивчення наявності або відсутності в діях учасників ринку електроенергії порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Про це йдеться в повідомленні АМКУ.

Згідно з ним, до прийняття такого рішення призвели істотні коливання обсягів купівлі-продажу на гуртовому ринку електричної енергії в останні кілька днів, зокрема на ринку «на добу вперед» (РДВ), причиною яких є зменшення закупівлі ресурсу на РДВ окремими учасниками на тлі зростання обсягів закупівлі на ринку двосторонніх договорів (РДД).

Це в свою чергу призвело до різкого - на третину - зниження ціни в перші дні липня, відзначається в повідомленні.

«На думку фахівців АМКУ, до цих наслідків могла призвести синхронна поведінка певних учасників ринку електроенергії», - відзначили в комітеті, додавши, що схожі дії відбуваються періодично, а значить можуть бути навмисними.

Синхронність і періодичність таких дій призводять до зниження або зростання ціни на РДВ через зменшення або збільшення попиту відповідно, а наслідком цього є зміна структури ринку, в тому числі рівня конкуренції, роз'яснили в АМКУ.

Як повідомлялося, НКРЕКП у відповідь на різке зниження ціни на РДВ з 2 по 4 липня рекомендувала учасникам ринку - як споживачам, так і виробникам електроенергії - не орієнтуватися на РДВ як Індикатив ціни в двосторонніх договорах, а використовувати фіксовану ціну, за якою продається і купується ресурс.

Серед компаній, які різко знизили попит на РДВ, НКРЕКП виділила «Д.Трейдінг» (група ДТЕК), тоді як остання відкинула звинувачення і закликала регулятора терміново усунути маніпуляції і спекуляції, які спотворюють, на думку компанії, реформу ринку електроенергії України.

Читайте також: Тариф на електроенергію для населення 1,68 кВт/год не чіпатимуть до серпня

Нагадаємо, що обсяг РДВ 2 липня зі зниження попиту зменшився на 32,293 тис. МВт-год або на 40%. Внаслідок цього середньозважена ціна РДВ знизилася на 29% - до 1034,5 грн/МВт-год. Одночасно спостерігалось істотне зростання обсягу РДД.

Пізніше на нічному засіданні в неділю 4 липня НКРЕКП встановила мінімальну ціну на ринку «на добу вперед» на рівні 734,9 грн/МВт-год до 8 липня включно і обмеження на продаж е/е за двосторонніми договорами в рамках однієї вертикальної інтегрованої компанії (ВІК) в 50% місячного обсягу продажу.

Крім того, регулятор зобов'язав операторів систем розподілу (ВСР) та оператора системи передачі (ОСП) купувати всю е/е на свої технологічні витрати на РСВ, а також почав процес розслідування ситуації на ринку.