UA / RU
Підтримати ZN.ua

АМКУ розслідує справу про можливу змову на ринку нафтопродуктів

Цінова політика вітчизняних операторів ринку не повною мірою відображає стрімке здешевлення нафти.


Антимонопольний комітет України розглядає справу за ознаками вчинення операторами ринку роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів антиконкурентних узгоджених дій.

"Стрімке здешевлення нафти протягом 2015-початку 2016 року на світових ринках зумовило зниження вартості бензинів і дизельного палива на європейських ринках. При цьому, за даними експертів ринку, тенденція до здешевлення нафти зберігатиметься і в майбутньому. У той же час цінова політика вітчизняних операторів ринку не повною мірою корелюється із змінами факторів, що впливають на ціноутворення", - повідомляє прес-служба АМКУ в понеділок, 1 лютого.

Наголошується, що в роздробі середні ціни на бензин А-95 за останні 4 місяці були практично незмінними, на відміну від роздрібних цін на дизельне паливо.

Станом на 19 січня ціни на бензин А-95 коливалися в діапазоні 18,00 - 20,99 гривні за літр. У той же час останні місяці 2015 - початку 2016 року суб'єктів господарювання - лідерів ринку встановлювали і підтримували однакові за розміром ціни на високооктанові бензини, зокрема, на бензин А-95, на рівні 20,99 гривні за літр. Така ціна є найбільш високою і перевищувала індикативну роздрібну ціну на АЗС у другій декаді січня 2016 року, яка за розрахунками Міненерговугілля становить 19,67 гривні за літр.

"Такі дії зазначених операторів ринку можуть призводити до обмеження конкуренції на ринках роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів. Враховуючи зазначене, розпорядженням державного уповноваженого Антимонопольного комітету україни розпочато розгляд справи за ознаками вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, антиконкурентних узгоджених дій на ринках роздрібної реалізації світлих нафтопродуктів", - підкреслили в АМКУ.

В даний момент АМКУ збирає і аналізує докази по цій справі.

Нагадаємо, аналітики виділяють чотири групи факторів, які визначають ціни на українських заправках. За їх словами, на сьогодні дві з них сприяють зниженню, а дві - збереження вартості бензину і дизельного палива на нинішньому рівні.

Аналітики Citigroup та UBS прогнозують, що вартість бареля в найближчі місяці може опуститися до 30 доларів, оскільки запаси нафти в США все ще вище середнього рівня за п'ять років.

Експерти Morgan Stanley вважають, що різке зміцнення курсу долара США може призвести до падіння цін на нафту на 20%. Згідно з прогнозом банку, швидше за все, ціни на нафту будуть перебувати в районі поточних рівнів протягом першої половини 2016 року. А тим часом, ціна нафти Brent впала до 29,6 доларів. Ціна ф'ючерса на нафту WTI на лютий на торгах Нью-йоркської товарної біржі (NYMEX) впала до цього часу на 4,8% - до $ 29,7 за барель.

Детальніше про ситуацію на світовому ринку нафти читайте у статті Сергія Сапєгіна і Геннадія Рябцева "Що відбувається з чорним золотом, і чому нам від цього ні жарко ні холодно" у свіжому випуску "Дзеркала тижня".