UA / RU
Підтримати ZN.ua

АМКУ рекомендує почати імпортувати електроенергію

За оцінками відомства, в сусідніх країнах ціни на електроенергію бувають нижче, ніж в Україні.

Антимонопольний комітет рекомендує розглянути імпорт електроенергії в якості альтернативи українській електроенергії, виходячи з економічної доцільності. Про це повідомляє прес-служба комітету.

АМКУ з'ясував, що в Україні є технічна можливість та економічна доцільність імпорту електроенергії. Але через високих адміністративних бар'єрів імпортери не заходять на ринок.

"Імпорт електричної енергії міг би скласти значну конкуренцію вітчизняним виробникам, зокрема, теплової генерації, а також, можливо, в певній частині атомної генерації", - заявила перший заступник голови комітету Марія Ніжнік.

На сьогоднішній день імпорт електроенергії включається в енергобаланс країни за замикаючим принципом - для збалансування енергосистеми.

Проте в АМКУ переконані, що в країнах, з якими Україна сполучена міждержавними перерізами, бувають ціни нижче, ніж у українських теплоелектростанцій.Тому комітет рекомендує Міністерству енергетики та Раді Оптового ринку електроенергії залучати імпорт електроенергії в енергосистему України, виходячи з економічної доцільності.

Для цього Міністерству потрібно змінити Порядок формування річних і місячних прогнозних балансів електроенергії об'єднаної енергосистеми України в частині можливості залучення імпорту на конкурентних засадах по відношенню до іншої генерації (виходячи з економічної доцільності).

А Раді Оптового ринку електроенергії потрібно змінити свої правила оптового ринку, щоб між імпортерами та виробниками за ціновими заявками та, можливо, в деякій мірі НАЕК "Енергоатом", виникла конкуренція.

Також ОРЕ необхідно забезпечити рівні умови для виробників і імпортерів електроенергії до ресурсного наповнення ринку.

Нагадаємо, що Україна активно імпортувала електроенергію в 2015 році через дефіцит вугілля для теплоелектростанцій (за блокування поставок з Росії, Донбасу і ПАР). Українська енергосистема синхронізована з системами країн колишнього СРСР - РФ, Білорусь, Молдова. З континентальною європейською енергосистемою синхронізований тільки "Бурштинський енергоострів" (Львівська, Івано-Франківська і Закарпатська області), який пов'язаний лініями з Угорщиною, Словаччиною та Румунією.

Таким чином, імпорт з ЄС можна здійснювати лише для трьох українських областей.

Можливість поставок з Угорщини була через лінію Альбертірша-Вінниця. Однак дана лінія потребує відновлювальних робіт.

Нагадаємо, що Україна в січні-листопаді збільшила експорт електроенергії на 61%.

Повідомлялося, що Україна в січні-липні 2017 року збільшила експорт електроенергії на 43% – до 3,518 млрд кВт-ч.

Також нагадаємо, що у червні в Україні набув чинності закон про ринок електроенергії.