UA / RU
Підтримати ZN.ua

Альтернатива російському газу: між Україною та Німеччиною розробляють «водневий коридор»

Водень стане популярним у користуванні до 2050 року, коли ЄС досягне вуглецевої нейтральності

Чотири країни - Україна, Словаччина, Чехія та Німеччина - створять «Центральноєвропейський водневий коридор», через який водень буде постачатися з України в країни ЄС, повідомляє Оператор газотранспортних систем України.

Серед компаній-учасників – EUSTREAM (компанія-оператор ГТС Словаччини), Оператор ГТС України (ОГТСУ), NET4GAS (компанія-оператор ГТС Чехії) і OGE (провідна компанія-оператор ГТС Німеччини).

Водневий коридор може бути створений частково за рахунок перепрофілювання існуючої газової інфраструктури у поєднанні з цільовими інвестиціями в нові спеціалізовані водневі трубопроводи та компресорні станції. Це дозволить забезпечити транспортування водню на великі відстані за доступною ціною.

Очікувані обсяги транспортування водню - до 120 ГВт-год на день. Перевірити потужність і вартість планують до кінця 2022 року.

«Природний газ залишиться ключовим джерелом енергії і важливим чинником програми з декарбонізації у найближчі два десятиліття. Тим не менш, водень, ймовірно, відіграватиме значну роль до 2050 року, коли європейська економіка, як очікується, досягне вуглецевої нейтральності. Саме тому ми маємо почати дослідження цих можливостей вже сьогодні. Водень – це перспективна технологія, яка знаходиться на ранній стадії впровадження у масштабах всієї економіки. Партнерство з сусідніми операторами ГТС створить синергетичний ефект для розвитку зеленого водню», – сказав Павел Станчак, заступник генерального директора з розвитку та трансформації Оператора ГТС України.

Раніше надзвичайний і повноважний посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен в інтерв’ю журналістці ZN.UA Тетяні Силіній говорила, що Україна є одним з пілотних партнерів Німеччини для транзиту водню в Європу.

«Нам ще потрібно досить багато газу до, можливо, 2032 року, але потім його використання дуже сильно зменшиться, і нам треба думати, що буде пізніше. Я знаю, що Україна зараз і надалі боротиметься з «Північним потоком-2», але водночас потрібно думати і про свої дуже великі можливості в інших сферах. У тому числі і про водень і його транзит до Європи, тому що вся наша система через 15 років буде перебудовуватися на водень», - сказала пані посол. 

До слова, 17 вересня президент України Володимир Зеленський створив робочу групу для напрацювання пропозицій щодо протистояння запуску газопроводу «Північний потік-2». Очолив групу керівник Офісу президента Андрій Єрмак.